Απίστευτη εμφάνιση του Φοίβου και μεγάλη πρόκριση στον τελικό

Αύγουστος 08, 2021

Με απίστευτο σερί 21-5(!) στα τελευταία οκτώ λεπτά ο Φοίβος Κω έγραψε ιστορία, λύγισε τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με 71-67 και προκρίθηκε μέσα σε έξαλλα πανηγύρια στον μεγάλο τελικό (σήμερα στις 12:00), όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο στο εφηβικό πρωτάθλημα!

Φοίβος Κω από «ατσάλι» και…ΤΕΛΙΚΟ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η ομάδα του Γιώργου Καζάκου κέρδισε με 71-67 τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-φορ των εφήβων και προκρίθηκε στον αυριανό μεγάλο τελικό. Η νίκη των Κώων αποκτά μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς ότι έγινε με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ! Κι αυτό γιατί ο Φοίβος Κω έχανε με 50-62 στο 32’ και με 60-67, μόλις 3.27’ πριν το τέλος. Κι όμως το συνολικό σερί έφτασε το 21-5(!) για τους Κώους στα τελευταία οκτώ λεπτά, απέναντι στον Γ.Α.Σ., ο οποίος μετά το +12, τα έκανε όλα λάθος. Ο Φοίβος Κω είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του εφηβικού πρωταθλήματος, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό και αύριο θα διεκδικήσει το… ΑΠΟΛΥΤΟ! Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν ελαφρώς καλύτεροι για 32 λεπτά, ωστόσο τα έκαναν όλα λάθος στο τελευταίο δεκάλεπτο και βρέθηκαν εκτός τελικού.
Από ένα πεντάλεπτο είχαν στην πρώτη περίοδο οι αντίπαλοι… Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος ήταν αυτός ο οποίος ξεκίνησε εντυπωσιακά και έπιασε στον ύπνο τον Φοίβο Κω. Με αιχμή του δόρατος τον Αργυρίου, οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν με 0-8, αφήνοντας άποντους τους Κώους για πέντε λεπτά. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γιώργου Καζάκου ήταν εμφανώς καλύτερη και απάντησε μειώνοντας σε 7-8 (7’). Από κει και πέρα το α’ δεκάλεπτο κύλησε πόντο- πόντο και με καλάθι του Γκαντολούδη έληξε με 12-13.

Με την είσοδο των Χαϊλη και Παπαδημητρίου, ο Φοίβος άρχισε να παίζει καλύτερα στο παρκέ και ξεκίνησε εντυπωσιακά στο β’ δεκάλεπτο και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα, κάνοντας μάλιστα σερί 6-0 και το σκορ 18-13 (12’)… Οι Κώοι έλεγξαν το ρυθμό και μάλιστα ξέφυγαν με +7 (22-15 στο 14’), ωστόσο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος αντέδρασε με τους Ντογκούς και Καπόγλου. Με δύο βολές του Συκόφυλλου οι Ροδίτες ισοφάρισαν σε 22-22, ενώ προσπέρασαν με την πολύ καλή παρουσία των Πάττα και Καπόγλου (25-29 στο 17’)… Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη κράτησε σταθερά μία μικρή υπέρ της διαφορά (27-31 στο 18’) και μάλιστα πήρε τη μεγαλύτερη της τιμή με +7 (27-34) με δίποντο του Τελώνη, για να μειώσει μέχρι το ημίχρονο ο Φοίβος σε 31-35.

Στο γ’ δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έχασε μόλις μία φορά το προβάδισμα και συνήθως είχε υπέρ του μία μικρή διαφορά. Ο Φοίβος ξεκίνησε καλύτερα ισοφάρισε 35-35 (23’) και πέρασε μπροστά με τον Χαϊλή (37-36 στο 24’), αλλά οι Ροδίτες είχαν καλύτερες προσπάθειες, πίεσαν στην άμυνα και έκαναν το 37-43 (25’). Οι Κώοι αντέδρασαν με τον Γκαντολούδη (42-43 στο 28’), με τον Γ.Α.Σ. να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (44-49 με τον Καπόγλου στο 29’) και να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 48-51.

Με τον «δαιμόνιο» Ντογκούς να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους, οι «ερυθροκίτρινοι» ξέφυγαν με +7 (48-55 στο 31’), αναγκάζοντας τον Γιώργο Καζάκο να καλέσει τάιμ-άουτ. Μάλιστα με τρίποντο του Τελώνη για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (48-58 στο 32’) σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Τσακίρη έλεγξε αρχικά το ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και με καλάθι του Καπόγλου το σκορ έγινε 50-62 (33’). Ο Φοίβος Κω όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σερί 7-0 (με τρίποντο του Χαΐλη) πλησίασε σε 57-62 (34’), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιάννη Τσακίρη να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Τελώνης με γκολ-φάουλ έδωσε τεράστια ώθηση στον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (57-65 στο 35’), ωστόσο οι Κώοι μετά το 60-67 (3.27’ πριν το τέλος), όχι μόνο αντέδρασαν αλλά έκαναν την τεράστια ανατροπή.

Ο Καπλανίδης με τρίποντο μείωσε σε 63-67, ενώ ο Ντογκούς έκανε λάθος, ενώ τα λάθη των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύθηκε ο Φοίβος ο οποίος με μία βολή του Χαϊλη έκανε το 64-67. Ο Καπόγλου δέχθηκε «στοπ» στο 1.40’ πριν τη λήξη, ενώ αμέσως μετά (1.32’) ο Ντογκούς έκανε αντιαθλητικό φάουλ που ήταν και το 5ο του, οπότε και αποβλήθηκε. Ο Γρηγοριάδης με 2/2 βολές μείωσε σε 66-67, ενώ αμέσως μετά ο Συκόφυλλος έχασε τη μπάλα και ο Γκαντολούδης με γκολ-φάουλ στο 1.01’ έδωσε το προβάδισμα στο Φοίβο Κω (69-67). Ο Καπόγλου αστόχησε στα 50’’, όπως και ο Γρηγοριάδης των Κώων στη συνέχεια, ενώ στα 22’ ο Τελώνης έχασε τη μπάλα. Μόλις 11’ πριν το τέλος ο Χαΐλης έκανε βήματα, ωστόσο ο Τελώνης στα 2’’ αστόχησε σε τρίποντο και ο Παπαδημητρίου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Χαΐλης και επίσης εξαιρετικοί οι Παπαδημητρίου, Γκαντολούδης και Τζέλλος. Από τον Γ.Α.Σ. πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τελώνης, Ντογκούς και Καπόγλου. Πάρα πολύ καλή ήταν η διαιτησία των Φάκαρου- Νικολάου σ’ ένα ιδιαίτερα δύσκολο και απαιτητικό ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-13, 31-35(ημ.), 48-51, 71-67

Διαιτητές: Φάκαρος- Νικολάου

ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Καπλανίδης 3(1), Γιαννόπουλος, Γρηγοριάδης 4, Χαΐλης 22(2), Τζέλλος 10, Μάμμης, Σούλης, Παπαδημητρίου 12, Μιμερίνης, Γκαντολούδης 20, Ντούνγκα.

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Τσακίρης): Ντογκούς 16, Σμυρνής, Τελώνης 17(2), Λιαμής, Συκόφυλλος 9, Πίτσης, Καπόγλου 13, Αργυρίου 8, Κίπι, Πάττας 4.