Άνβιλ – ΑΕΚ: “Απέδρασε” από την Πολωνία η Ένωση!

Δεκέμβριος 05, 2019

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ μέσα στην Πολωνία επί της Άλβιλ με 79-77, μετά από ένα παιχνίδι "θρίλερ", στο οποίο χρειάστηκε ένα τεράστιο τρίποντο και φάουλ του Λάνγκφορντ για να το φέρει... τούμπα στο τέλος.

Με τους Λάνγκφορντ και Ματσιούλις να είναι καθοριστικοί, η ΑΕΚ “απέδρασε” με τη νίκη 79-77 επί της Άνβιλ και έκανε “βήμα” προς την κορυφή στο Basketball Champions League.

Η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 75-70 σχεδόν 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όμως ο Αμερικανός σούπερ σταρ της ομάδας του Παπαθεοδώρου πέτυχε… τετράποντο και έκανε ντέρμπι το ματς στα τελευταία λεπτά.

Εκεί ο Σαντ – Ρος έδωσε φοβερή ασίστ για το καλάθι της νίκης στον Ματσιούλις, ο οποίος και χάρισε στην ομάδα του μία εξαιρετική για τη συνέχεια νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-36, 56-58, 77-79

Τα στατιστικά των παικτών
Άνβιλ (Μίλιτσιτς): Φρεϊμάνις 16 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λίντο 25 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σάιμον 4, Σοκολόβσκι 5 (1), Ρότεν 12 (6/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ντόου 4, Τζόουνς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρολακ, Σούλιμα, Σέβτζικ 3 (1)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (2/10 σουτ, 2 ασίστ), Γιαννόπουλος 12 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 16 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 16 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 14 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χρυσικόπουλος, Γκίκας, Στέφαν Γιάνκοβιτς 10 (1), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής, Ρέι 2, Σλότερ 2