Άνετο πέρασμα από τους Αγίους Θεοδώρους για την Α.Ε Δικαίου

Δεκέμβριος 20, 2021

Ένα απολαυστικό πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Α.Ε. Δικαίου ώστε να κερδίσει πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 72-64 τον Τήρωνα Αγίων Θεοδώρων και να κλείσει ιδανικά το 2021. Οι Κώοι επέστρεψαν στις νίκες την κατάλληλη στιγμή, πήραν το τέταρτο ροζ φύλλο της χρονιάς και «ανάσαναν» βαθμολογικά. Η Α.Ε. Δικαίου προηγήθηκε ακόμη και με +23, ωστόσο η χαλαρότητα της έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ, παραμένοντας χωρίς νίκη.

Ένα εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο έκανε η Α.Ε. Δικαίου στους Αγίους Θεοδώρους… Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα ουσιαστικά κατάφερε να αποκτήσει τη διαφορά, την οποία συντήρησε σε όλο το υπόλοιπο της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια και άνετα στη νίκη, στο «Κρομμυώνιο». Η κωακή ομάδα μπήκε σοβαρά και πειθαρχημένα στο παρκέ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έκλεψε πολλές φορές τη μπάλα και πέτυχε εύκολα καλάθια. Όταν δεν γινόταν αυτό, οι Κώοι ήταν εύστοχοι έξω από τα 6.75 και με το καλημέρα έδειξαν τις διαθέσεις τους. Μετά το 3-2 (1’), το σκορ έγινε 3-10 (3’) και μάλιστα με δίποντο του Τριτσάρη, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (5-16 στο 5’). Οι Κώοι έμοιαζαν καταιγιστικοί στο α’ δεκάλεπτο (5-20 στο 7’) και όταν μείωσε ο Τήρων, βρήκαν τον τρόπο και με τους Παρβαντώνη και Τριτσάρη έκαναν σερί 0-7 και έκλεισαν το διάστημα αυτό με 10-27!

Στο β’ δεκάλεπτο η Α.Ε. Δικαίου πάτησε κι άλλο το πόδι στο γκάζι, θέλοντας να τελειώσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα το παιχνίδι (14-37 στο 24’), αλλά κάπου εκεί ξύπνησαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι μετέτρεψαν το 18-39 (17’) σε 27-41 στο ημίχρονο. Ένα κενό τρίλεπτο για τους Κώους, έδωσε το δικαίωμα στον Τήρωνα να μειώσει στο -14.

Στο β’ ημίχρονο ο Τήρωνας κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και τους 12 πόντους (35-47 και 37-49), αλλά η Α.Ε. Δικαίου βρήκε ξανά λύσεις (37-52 στο 26’) και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά καθόλου στο παιχνίδι. Με τρίποντο του Τριτσάρη, διαμορφώθηκε το +16 του γ’ δεκαλέπτου (42-58), με το οποίο η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έβαλε τις βάσεις για μία άνετη νίκη. Στην τελευταία περίοδο με τον Τριτσάρη η Α.Ε.Δ. έκανε το 42-64 (32’) και με τρίποντο του Παρβαντώνη (46-67). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 50-67 (35’), αλλά τα πάντα είχαν κριθεί, αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη. Ο Τήρων πάντα ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά (54-67 στο 37’, 57-70 στο 38’ και 61-72 στο 39’) για να λήξει το παιχνίδι με 64-72, διαφορά που δεν φανέρωσε πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού η Α.Ε.Δ. κέρδισε πιο εύκολα από το τελικό σκορ. Οι Κώοι πήραν αυτό που ήθελαν απέναντι στον Τήρωνα που είναι κακή ομάδα και θα υποβιβαστεί στα τοπικά πρωταθλήματα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-27, 27-41(ημ.), 42-58, 64-72

Διαιτητές: Περδετζόγλου- ΡαπτογιάννηςΤΗΡΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ (Τσομπάνος): Μουστάκας 11(3), Τσαντήλας 4, Φουστέλης, Μανιάτης 14(1), Βασιλόπουλος, Δεκαβάλλας 1, Καλεμτζάκης 12(2), Δανίκας 14, Ζαχαρόπουλος, Ζαχαριάδης 8, Καδηγιαννόπουλος, Βαρσάμης.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας- Παπούλης): Λάμπρου 5(1), Βάση 2, Δρόσος Μ. 8(2), Τρύπας 3(1), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 16(2), Καραθωμάς 4, Παρβαντώνης 15(4), Χατζησταμάτης 10(2), Χατζηγιακουμής, Καλής, Δρόσος Π. 2