Άνετη πρόκριση για τον ΔΙΑ

Νοέμβριος 23, 2017
Πολύ εύκολα πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου ο ΔΙ.ΑΣ αφού επικράτησε με 0-5 του Α.Ο Βαθύ στην Κάλυμνο. Πης (2), Αρκούδας (2) και Δουγέκος οι σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου.
Ο ΔΙ.ΑΣ ήταν αυτός που είχε την κατοχή απ’ το ξεκίνημα της αναμέτρησης και προσπαθούσε να βρει τους χώρους για να απειλήσει την αντίπαλή εστία. Μόλις στο 29ο λεπτό ο Δημήτρης Πης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1 ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και δεύτερο τέρμα κάνοντας έτσι το 0-2.
Πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους ο ΔΙ.ΑΣ ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση αφού ο Γιώργος Αρκούδας έκανε το 0-3.
Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο ΔΙ.ΑΣ έσβησε τις μηχανές και το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ με τον Δουγέκο στο 55’ να κάνει το 0-4 και τον Αρκούδα στο 73’ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πέμπτο της ομάδας του διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 0-5.
Ο κορυφαίος
Ο Γιώργος Αρκούδας είχε διάθεση και κατάφερε να σημειώσει δύο τέρματα για την ομάδα του.
Χωρίς πρόβλημα οι Ωραιόπουλος, Αλέκος και Γιαμούζης.
Α. Ο Βαθύ: Μελάς, Παπαμιχαήλ, Καμπούρης (46’ Γιαννίτσης), Μάμμας, Βρουβής (46’ Χατζησμάλης), Τρικοίλης, Ανθούλης, Αλαχούζος, Μουσσάς (46’ Χατζηδάκης), Μειμάρης, Μαλλιάς (46’ Ασπράς).
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης (50’ Μιαούδης), Ιωαννίδης, Μπεκιρλάρι (38’ Κάρλος), Δουγέκος, Τογρού, Πης (46’ Χατζηφούντας), Βλαντιμίροφ, Γκεστένια (46’ Πανόπουλος), Αρκούδας, Συνεσίου, Καράλιαμης.