Αναγέννηση Ασφενδιού: «Λύτρωση» με Μπάση

Ιανουάριος 15, 2018
Με γκολ του Αντρέα Μπάση στις καθυστερήσεις η Αναγέννηση Ασφενδιού επικράτησε με 3-2 του Α.Ο Βαθύ κάνοντας ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και μένοντας έτσι σε τροχιά πρωταθλητισμού. Τράκας και Βογιατζής ήταν οι άλλοι σκόρερ της Αναγέννησης ενώ για το Βαθύ σκόραραν οι Μαλλιάς και Σαγρές.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν στο 28’ να πάρουν προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κεφαλιανό και Τράκα ο τελευταίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.
Το Βαθύ προσπάθησε απ’ τα πλάγια να χτυπήσει και το κατάφερε οκτώ λεπτά αργότερα όταν ο Μαλλιάς έκανε την επικίνδυνη σέντρα σουτ και με ένα υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χατζηβασίλη κάνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά το Βαθύ ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνο στην κόντρα και είχε τις προϋποθέσεις για γκολ. Ο Σαγρές μάλιστα ήταν αυτός που στο 81΄ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 1-2.
Οι «πράσινοι» ανέβασαν παίκτες στην αντίπαλη περιοχή και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βογιατζής έφερε το ματς στα ίσια με το Βαθύ να διαμαρτύρεται για οφσάιντ.
Οι γηπεδούχοι ότι δεν έκαναν σε όλο το παιχνίδι το έκαναν στο τέλος και στις καθυστερήσεις πήραν τη νίκη όταν ο Μπάση με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Ο κορυφαίος
«Λυτρωτής» για την Αναγέννηση ο Αντρέας Μπάσης αλλά ο κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γεροβασίλης που «κατάπιε» αμέτρητα χιλιόμετρα για την ομάδα του Βασίλη Τσιλιώνη.
Χωρίς πρόβλημα οι Φραγκιαδάκης, Μαυρίδης και Δημόπουλος με το Βαθύ να διαμαρτύρεται για την φάση του 2-2 (θα φανεί στο video αργότερα).
Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης, Θεοδώρου Γ., Κεφαλιανός (46’ λ.τ Μπάσης), Νομικός, Καρπάθιος, Γεροβασίλης, Φούκης, Θεοδώρου Ν., Κουρζής (67’ Φυτάς), Βογιατζής, Τράκας (46’ λ.τ. Τσιφτσίδης)
Α.Ο Βαθύ: Μελάς, Φράγκος, Ασπράς, Πασχάλης, Τρικοίλης Μ. (86’ Παπαμιχαήλ), Χαραμής (56’ Χατζηδάκης), Μαλλιάς, Γιαμαίος, Μεϊμάρης (68’ Χατζησμάλης), Σαγρές, Μουσσάς (87’ Σάντος)