Ακάθεκτη για το Final-4 η Α.Ε Δικαίου

Μάρτιος 08, 2022

Νέα μεγάλη νίκη για τους έφηβους της Α.Ε. Δικαίου…

Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα μετά τη χθεσινή επιτυχία (55-49 τον Ηρακλή 2000), κέρδισε και τον Φοίβο Κω με 55-52 και ουσιαστικά τον έθεσε νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης. Στο ανοιχτό γήπεδο του Πυλίου, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με την Α.Ε.Δ. να πανηγυρίζει μία ακόμη πολύ μεγάλη νίκη, στην προσπάθεια της να προκριθεί στην τελική φάση. Ο Φοίβος ξεκίνησε πολύ καλά και μάλιστα έκανε εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 10-16. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (16-20 στο 14’) και προηγήθηκαν με 27-29 στο ημίχρονο.

Η Α.Ε. Δικαίου είχε καλύτερη παρουσία στο β’ ημίχρονο και με όπλο την καλή της άμυνα, κατάφερε σταδιακά να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 40-38 στο γ’ δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 46-40 (34’), αλλά ο Φοίβος επέστρεψε (50-48 στο 38’) και 52-50 (39’). Η Α.Ε.Δ. προηγήθηκε με 54-50 (με τον Παπούλη), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-52 (ο Γρηγοριάδης πέτυχε τους επτά τελευταίους πόντους για τον Φοίβο) για να διαμορφώσει η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα το τελικό 55-52 με 1/2 βολές του Τρύπα. Ο Φοίβος περιόρισε αισθητά τον Κανενόπουλο, αλλά τη ζημιά του την έκαναν οι Κουζούκας, Τρύπας, Τσαγγάρης και Παπούλης. Ο Γρηγοριάδης ήταν ο κορυφαίος παίκτης των ηττημένων.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-16, 27-29(ημ.) 40-38, 55-52
Διαιτητές: Φάκαρος- Ρώτας
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Τριμάτης, Χατζηγιακουμής, Τρύπας 13, Καζηλιέρης, Τσαγγάρης 10, Κουζούκας 16, Τζομαΐλης, Παπούλης 10, Κανενόπουλος 6.
ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ (Καζάκος): Σιουλάς, Γιαννόπουλος 7, Γρηγοριάδης 24(1), Παπασταματίου, Φιλιππάτος, Σούλης 9(1), Ντούνγκα 1, Παναγιωτίδης, Γκαντολούδης 11(1),