ΑΕΚ – Ολυμπιακός: “Δούλεψαν” για τον ΠΑΟΚ σε ντέρμπι… σούπα!

Ιανουάριος 27, 2020

Στο 0-0 έμειναν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο ντέρμπι της 21η αγωνιστικής της Superleague. Ελάχιστες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες στο ντέρμπι, με τον Γκιγιέρμε να έχει δοκάρι στο 62'. "Πανηγυρίζει" ο ΠΑΟΚ που έχει την ευκαιρία με νίκη επί του Βόλου να βρεθεί στην κορυφή. Επεισόδια έξω από το ΟΑΚΑ με οπαδούς να έχουν συμπλοκές με τις αστυνομικές δυνάμεις.
ΑΕΚ και Ολυμπιακός αλληλοεξουδετερώθηκαν στο ΟΑΚΑ, σε ένα ντέρμπι με κακό ρυθμό και λίγες φάσεις, με αποτέλεσμα να αναδειχθούν ισόπαλοι με 0-0 και να δώσουν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να περάσει ξανά στην κορυφή με νίκη επί του Βόλου στο αυριανό ματς (27/01, 18:00 LIVE από το Newsit.gr).

Οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες στο ματς, με τον Μπουχαλάκη να έχει χαμένο τετ-α-τετ για τους Πειραιώτες και τον Γκιγιέρμε δοκάρι σε σουτ από κοντά, την ώρα που η Ένωση είδε τον Σα να αποκρούει το καλό σουτ του Λιβάγια στο 47′ και τον Βράνιες να αστοχεί εξ επαφής με κεφαλιά στο 81′.

Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι από το 86′ και μετά, όταν ο Σιμόες αντίκρισε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε μετά από φάουλ στον Βαλμπουενά.

Το παιχνίδι
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το ματς, με τον Λιβάγια και τον Μάνταλο να “απειλούν” πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, αλλά τον Μπουχαλάκη να χάνει αμέσως μετά τη μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Σε εκπληκτική αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Μασούρα και αυτός έκανε… ασίστ προς τον Έλληνα μέσο, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μπάρκα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης τον “νίκησε”, αποκρούοντας στην κλειστή του γωνία.
Μπακάκης και Γκιγιέρμε είχαν δύο καλά σουτ άουτ στο επόμενο δεκάλεπτο, για να ακολουθήσει… σούπα. Η εικόνα των δύο ομάδων ήταν πολύ κακή στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ούτε… υποψία ευκαιρίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καρέρα έκανε αλλαγή τον Σιμάνσκι με τον Ολιβέιρα στο 31′ για να αλλάξει τα πράγματα, χωρίς όμως άμεσο αποτέλεσμα.

Το δεύτερο μέρος όμως, άρχισε με νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού Μάνταλος και Λιβάγια έκαναν φοβερή… κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, με τον Κροάτη να βγαίνει σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά τον Σα να αποκρούει με τα πόδια το δυνατό διαγώνιο σουτ του.

Ο Ολυμπιακός “απάντησε” στο 62′ με τον Γκιγιέρμε να χάνει τη φάση του αγώνα, όταν από λάθος του Βράνιες, η μπάλα του “στρώθηκε” στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το… βιαστικό σουτ του με τη μία “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια “έπεσε” και πάλι ο ρυθμός του αγώνα, με το ενδιαφέρον να επικεντρώνεται έξω από το γήπεδο, όπου υπήρξαν επεισόδια μεταξύ οπαδών και των αστυνομικών δυνάμεων, με μολότοφ και χημικά.

Εντός αγωνιστικού χώρου, η επόμενη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 81′ με τον Βράνιες να αστοχεί με κεφαλιά από το… μισό μέτρο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έμεινε όμως με 10 παίκτες, μετά από αποβολή του Σιμόες με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βαλμπουενά που έφευγε στην αντεπίθεση. Η Ένωση κράτησε όμως το μηδέν στα υπόλοιπα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει ούτε να… απειλήσει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.