2023-2024: ακόμη μια εξαιρετική αγωνιστική χρονιά για την Τελχινίδα Α. απολογισμός μπιτς βόλεϊ

Οκτώβριος 16, 2024

Η Τελχινίδα συνέχισε την επιτυχημένη της πορεία και την αγωνιστική χρονιά 2023-24, τόσο στο βόλεϊ όσο και στο μπιτς βόλεϊ.

Στα Δωδεκάνησα κατέκτησε στις γυναίκες όλους τους τίτλους σε βόλεϊ και μπιτς βόλεϊ (7 στους 7) ενώ είχε μία Ευρωπαϊκή και αρκετές Πανελλήνιες διακρίσεις στο μπιτς βόλεϊ!

Λίγο πριν την έναρξη της νέας αγωνιστικής χρονιάς ας δούμε αναλυτικά τον αγωνιστικό απολογισμό του ΡΣΦΠ Τελχινίς για το 2023-24 στο μπιτς βόλεϊ:

# ο αθλητής μπιτς βόλεϊ της Τελχινίδας Δημήτρης Καλιόζης ήταν 3η χρονιά μέλος της Εθνικής Ομάδας μπιτς βόλεϊ και μαζί με τον Κώο Γιάννη Καρδούλια κάτω τις οδηγίες του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου κατέκτησαν

·         την 8η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων (Κ20) (Μισλόβιτσε Πολωνίας, 28 Ιουλίου)

·         την 5η θέση στο τελικό τουρνουά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών (Σύνταγμα, 20 Ιουλίου)

·         τη 2η θέση στο τουρνουά Ανδρών OPEN PATRAS "ΧΑΡΙΣΕ ΖΩΗ" (Πάτρα, 7 Ιουλίου)

·         την 5η θέση στο τουρνουά Ανδρών SCHINIAS MASTERS (Μαραθώνας, 12 Ιουλίου)

Ο Δημήτρης Καλιόζης κατέκτησε και την 1η θέση στο τουρνουά μπιτς βόλεϊ μικτών ομάδων της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου με συμπαίκτρια τη Ηλιάνα Μαύρου (Ροδίων άθλησις), (Ρόδος 25 Αυγούστου)

# η Χρυσή Παρίση  και η Ευρυδίκη Μαθιουδάκη κατέκτησαν:

·         την 3η Πανελλήνια θέση στις κορασίδες  (κορίτσια Κάτω των 17) (Λουτράκι, 4 Αυγούστου)

·         την 1η θέση στις κορασίδες  (κορίτσια Κ17) στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου (Κως, 17 Ιουλίου)

·         την 5η θέση στο PIRAEUS JUNIORS OPEN U19 (Πειραιάς, 29 Ιουνίου)

·         την 3η θέση στο 1ο τουρνουά Γυναικών της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου (Ρόδος, 16 Ιουνίου)

·         την 3η θέση στο 2ο τουρνουά Γυναικών της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου (Ρόδος, 7 Ιουλίου)

# η Μιχαέλα Ευσταθίου και η Εσμεράλδα Κουροπούλου κατέκτησαν

·         την 5η Πανελλήνια θέση στις κορασίδες  (κορίτσια Κ17) (Λουτράκι, 4 Αυγούστου)

·         τη 2η θέση στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου στις κορασίδες (Κ17) (Κως, 17 Ιουλίου)

# η Μιχαέλα Ευσταθίου με την Ευρυδίκη Μαθιουδάκη κατέκτησαν στις Νεάνιδες (κορίτσια Κ19)

·         την 9η Πανελλήνια θέση (Λουτράκι, 11 Αυγούστου)

·         την 1η θέση στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου (Κως, 17 Ιουλίου)

# η Ιωάννα Χατζηδάκη με τη Νομική Γενναιοπούλου κατέκτησαν την 3η θέση στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου κοριτσιών Κ17 (Κως, 17 Ιουλίου)

# η αθλήτρια της Τελχινίδας Ηλέκτρα Σκαρτσίλη με συμπαίκτρια τη Σοφία Καλημεράκη (Ροδίων άθλησις) κατέκτησαν την 3η θέση στο 4Sports Open κ19 (κορίτσια Κάτω των 19)

# ο αθλητής μπιτς βόλεϊ της Τελχινίδας Άγγελος Καγιά με τον Κώο Έκτωρα Λουϊζάκη κατέκτησαν την 1η θέση στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου αγοριών Κ17 (Κως, 17 Ιουλίου)

# ο αθλητής μπιτς βόλεϊ της Τελχινίδας Ντάνιελ Πιέτρη με τον Μιχαήλ Καλαδράνη (ΠΑΟΚ) κατέκτησαν την 3η θέση στο πρωτάθλημα Δωδεκανήσου αγοριών Κ17 (Κως, 17 Ιουλίου)

# η αθλήτρια της Τελχινίδας Πάολα Σουσάρι κατέκτησε

• την 1η θέση στο 2ο τουρνουά γυναικών της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου με συμπαίκτρια την Ανθή Γκίκα (7 Ιουλίου)
  • την 3η θέση στο τουρνουά μικτών ομάδων με συμπαίκτη τον Γιάννη Φλεβάρη (25 Αυγούστου)

# οι αθλήτριες της Τελχινίδας  Ραφαηλία Κουφομανώλη και Σταυρούλα Μαργαρίτη ήταν 2ες στο 1ο τουρνουά γυναικών της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου (16 Ιουνίου)

# οι αθλήτριες της Τελχινίδας Μίρκα Στρατάκη και Σταυρούλα Μαργαρίτη κατέκτησαν

• την 1η θέση στο τουρνουά Open Γυναικών tης Beach Life Experience (Μαρούσι, 5 Οκτωβρίου)
  • την 4η Πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Γυναικών των Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας εκπροσωπώντας τον Στρατό Ξηράς  (Σχοινιάς, 9 Οκτωβρίου)