Με αφορμή δημοσίευμα, σε ιστοσελίδες της Κω, υπό μορφή επιστολής ανώνυμου που υπογράφει ως «Αναγνώστης», με τον τίτλο «Παραλία Β. Γεωργίου: Κολονάκια σε πρόσοψη καταστήματος;» οφείλουμε να σημειώσουμε ότι προκάλεσε, πραγματικά, έκπληξη στα στελέχη της υπηρεσίας μας.
Δίχως καν να απευθυνθεί ερώτημα στην υπηρεσία μας, για τις πραγματικές συνθήκες που επέβαλλαν την τοποθέτηση κολωνακίων σήμανσης, επί της παραλιακής οδού Β. Γεωργίου προς την πλευρά της θάλασσας, αφήνονται υπονοούμενα ότι έγινε για να ευνοηθεί κάποιο κατάστημα.
Προφανώς πρόκειται για αυθαίρετη άποψη, που θίγει τη Δημοτική Αστυνομία, η οποία με τις δυνάμεις που διαθέτει προσπαθεί καθημερινά να παρεμβαίνει για τη βελτίωση της οδικής ασφάλειας στο χώρο ευθύνης της.
Με μια απλή ερώτηση προς την υπηρεσία μας μπορούσε να λυθεί κάθε απορία και να παρουσιαστεί η αλήθεια.
Επειδή αυτό δεν έγινε, για την έγκυρη ενημέρωση των συμπολιτών μας, οφείλουμε να γνωστοποιήσουμε ότι:
Αυτή και μόνο είναι η μοναδική και ξεκάθαρη αλήθεια.
Σε αυτό το πλαίσιο επισημαίνουμε ότι, κάθε πολίτης που έχει σχετικά ερωτήματα μπορεί να απευθύνεται στη Δημοτική Αστυνομία για έγκυρες απαντήσεις. Δημοσιεύματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και ενίοτε είναι κακόβουλα, δεν προσφέρουν καλές υπηρεσίες στην κοινωνίας μας, παρά μόνο συμβάλλουν στη δημιουργία κλίματος καχυποψίας μεταξύ των συμπολιτών μας.
Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ
ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΩ
ΚΟΥΖΟΥΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ