Μετά από σχεδόν τρεις δεκαετίες το Taxis, (σύστημα εφοριών) το Taxisnet (εφαρμογές για τους πολίτες) και το ελεγκτικό πρόγραμμα ELENXIS εκσυγχρονίζονται, προσαρμόζονται στα σημεία των καιρών και κάνουν ακόμα πιο... ψηφιακή της ζωή και το έλεγχο των φορολογούμενων.
Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ) προκήρυξε διαγωνισμό για το νέο ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα της Taxis, Taxisnet και Elenxis με περιθώριο υποβολής προσφορών έως τις 27 Ιουνίου. Ένα έργο που θα κοστίσει 131,54 εκατ ευρώ. Η δε χρηματοδότησή προέρχεται από πόρους του Ταμείου Ανάκαμψης και του ΕΣΠΑ.
Τα συστήματα της εφορίας θα αντικατασταθούν από ένα νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Φορολογίας που θα συνδυασθεί με τον επιχειρησιακό εκσυγχρονισμό της ΑΑΔΕ και με την βελτιστοποίηση των επιχειρησιακών διαδικασιών της. Το νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Φορολογίας της ΑΑΔΕ προβλέπει την πλήρη καταγραφή του εισοδηματικού και περιουσιακού προφίλ των φορολογούμενων με τη δημιουργία ψηφιακού φακέλου για κάθε φορολογούμενο, την αναβάθμιση και ενίσχυση των ελεγκτικών εργαλείων, τη διεύρυνση και αξιοποίηση στοιχείων και δεδομένων, την παρακολούθηση της φορολογικής συμμόρφωσης, την καλύτερη ενημέρωση των φορολογούμενων και την επέκταση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.
Οι λειτουργικές περιοχές που θα αναβαθμιστούν είναι οι εξής:
Στο νέο Taxis ο κάθε φορολογούμενος θα έχει το δικό του ψηφιακό φάκελο με πλήρες εισοδηματικό και περιουσιακό προφίλ ενώ προβλέπεται αναβάθμιση και ενίσχυση των ελεγκτικών εργαλείων, διεύρυνση και πληρέστερη αξιοποίηση στοιχείων και δεδομένων, παρακολούθηση της φορολογικής συμμόρφωσης, καλύτερη ενημέρωση των φορολογούμενων και επέκταση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.
Για την επίτευξη των παραπάνω στόχων, το νέο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Φορολογίας θα βασιστεί σε υβριδική λύση, η οποία κατά περίπτωση περιλαμβάνει μεταξύ άλλων προμήθεια έτοιμης λύσης (Commercial Off the Shelf), με την αγορά των απαραίτητων αδειών χρήσης λογισμικού, καθώς και στοχευμένων υλοποιήσεων (custom) που προσαρμόζονται και ευθυγραμμίζονται στις εκάστοτε απαιτήσεις της ΑΑΔΕ. Πρακτικά δηλαδή, πολίτες και επιχειρήσεις θα εισάγουν μόνο μια φορά τα στοιχεία τους στις συναλλαγές τους με την περαιτέρω ανάπτυξη διαλειτουργικότητας για όλο το δημόσιο τομέα και τις επιχειρήσεις. Ετσι λοιπον δεν χρειάζεται η εφορία αλλά και ευρύτερα το δημόσιο να ζητά για δεύτερη φορά στοιχεία τα οποία ο φορολογούμενος έχει ήδη υποβάλλει!
protothema.gr