Στην Παναγία τη Φλεβαριώτισσα, στην πανέμορφη Αστυπάλαια, εκεί όπου γιόρτασαν μέσα στην καρδιά του χειμώνα η Δημοτική Αρχή και οι Αστυπαλίτες, τη γιορτή της Υπαπαντής του Χριστού. Χρόνια πολλά σε όλες κ σε όλους!
Στο πλαίσιο της επίσκεψης μου στο νησί πραγματοποίησα μια σειρά ουσιαστικών κ απαραίτητων συναντήσεων.
Σύσκεψη με το Δήμαρχο Νίκο Κομηνέα κ τους Αντιδημάρχους Οικονομικών κ Τουρισμού Κώστα Καμπίλη, Τεχνικών Έργων Λευτέρη Πόλου, Διοίκησης Ιάκωβο Λαπατά, Καθαριότητας Ηλία Καλή κ τον
Πρόεδρο του Δ.Σ. Αντώνη Καμπούρη . Στην ατζέντα μας βρέθηκαν η εξέλιξη των έργων στο λιμάνι του νησιού, τα έργα βελτίωσης του οδικού δικτύου, οι ακτοπλοϊκές συνδέσεις κ το έργο των αλιευτικών καταφυγίων.
Επίσης επισκέφτηκα την Παναγία την Πορταΐτισσα, ως επικεφαλής της επιτροπής ανακατασκευής της. Η εκκλησία υπέστη σημαντικές ζημιές μετά από πυρκαγιά που ξέσπασε τον περασμένο Οκτώβριο κ στόχος μας είναι να γίνουν τα απαραίτητα έργα έτσι ώστε να επαναλειτουργήσει σε χρονικό διάστημα 3-4 ετών.
Τέλος επισκέφτηκα το Λιμενικό Σταθμό Αστυπάλαιας, τον οποίο ενισχύσαμε με επιπλέον προσωπικό κ συνομίλησα με τα στελέχη του κ τους δύο νέους λιμενοφύλακες.