H Ιατρική Σχολή στο πλαίσιο δράσεων του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών», με επικεφαλής τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητή Χειρουργικής κ. Εμμανουήλ Πικουλή, σε συνεργασία με το Δήμο Χάλκης συνεχίζει τις δράσεις για την ενίσχυση της υγειονομικής ετοιμότητας και ανθεκτικότητας του νησιού.
Το μήνα Φεβρουάριο 2024 επισκέφτηκε τη Χάλκη ομάδα από αποφοίτους και επιστημονικούς συνεργάτες του ΠΜΣ «Παγκόσμια Υγεία – Ιατρική των Καταστροφών», αποτελούμενη από ιατρούς (παιδίατρο, ψυχίατρο, καρδιολόγο κ.ά.) και πραγματοποιήθηκαν δράσεις όπως:
v Εκπαίδευση σε πρώτες βοήθειες και διαχείριση επειγόντων περιστατικών στο πεδίο με τη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή σε κατοίκους του νησιού και σε εκπροσώπους της Αστυνομίας, του Λιμενικού, του Στρατού
v Λειτούργησε επίσης:
v Για τον παιδικό πληθυσμό του νησιού πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:
Το Πρόγραμμα που στοχεύει στην ανάδειξη της Χάλκης, του πρώτου GR-Εco Island, ως μια βέλτιστη πρακτική στον χώρο της υγειονομικής και ψυχοκοινωνικής ετοιμότητας των μικρών νησιών καθώς και η έμπρακτη διασύνδεση της πράσινης ανάπτυξης με την ανθεκτικότητα σε περιβαλλοντικούς κινδύνους, εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων της «Πρωτοβουλίας ‘21», με υποστηρικτές τους:
Η «Πρωτοβουλία ’21» συγκροτήθηκε με αφορμή την επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης και είναι το αποτέλεσμα της συστηματικής συνεργασίας κοινωφελών, πολιτιστικών και επιστημονικών ιδρυμάτων της χώρας και της Εθνικής Τράπεζας. Συνεχίζει τη δραστηριότητά της με έμφαση σε δράσεις στο πεδίο της Κλιματικής Αλλαγής και του Περιβάλλοντος. https://www.protovoulia21.gr/