Διακόπτεται η συνεργασία ΑΝΕΚ και ΛΑΦΑΣΙ ΝΕ στη γραμμή Κάλυμνος -Μαστιχάρι και επιστροφή, από την 1η Ιανουαρίου 2024. Να σημειώσουμε ότι μέχρι τώρα τα δρομολόγια στην εν λόγω γραμμή εκτελούσαν από κοινού, το “ΚΑΛΥΜΝΟΣ ΝΤΟΛΦΙΝ” από πλευράς ΑΝΕΚ και το “ΗΛΙΑΣ Τ” από τη ΛΑΦΑΣΙ ΝΕ.
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του kalymnos-news.gr, το “ΗΛΙΑΣ Τ” θα εκτελεί τα δρομολόγια μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2023. Από 1ης Ιανουαρίου 2024 τα δρομολόγια θα εκτελούνται μόνο από το “ΚΑΛΥΜΝΟΣ ΝΤΟΛΦΙΝ”.
Η “ΛΑΦΑΣΙ ΝΕ” προτίθεται από 1 Μαρτίου 2024 και μετά τις εργασίες της ετήσιας συντήρησης του “ΗΛΙΑΣ Τ” να το δρομολογήσει και πάλι στη γραμμή Κάλυμνος-Μαστιχάρι και επιστροφή, με ικανό αριθμό δρομολογίων επί καθημερινής βάσεως για την εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού. Τα δρομολόγια αυτά θα είναι ανεξάρτητα από αυτά που θα εκτελεί η ΑΝΕΚ με το “ΚΑΛΥΜΝΟΣ ΝΤΟΛΦΙΝ”