Τεντόγλου και Ντρισμπιώτη οι κορυφαίοι της χρονιάς στον ελληνικό στίβο

Ιανουάριος 08, 2024

Κορυφαίοι για το 2023 στον εγχώριο στίβο αναδείχθηκαν οι Μίλτος Τεντόγλου και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, μετά από ψηφοφορία του ΣΕΓΑΣ. Το ελληνικό κοινό ψήφισε τους καλύτερους αθλητές για τη χρονιά που μας έφυγε ανά κατηγορία, και η ομοσπονδία ανακοίνωσε τα αποτελέσματα.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ανοιχτού, αλλά και πρωταθλητής Ευρώπης κλειστού στο μήκος, ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν ο μεγάλος νικητής στους άνδρες. Ο Έλληνας κορυφαίος άλτης πραγματοποίησε μία εξαιρετική σεζόν και κατέκτησε όλους τους τίτλους που διεκδίκησε.

Στην αντίστοιχη ψηφοφορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 35χλ. βάδην, Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, που για μία ακόμη χρονιά κατάφερε να βρεθεί ανάμεσα στις κορυφαίες του κόσμου.

Η «ασημένια» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 στο ύψος, Παναγιώτα Δόση απέσπασε τις περισσότερες ψήφους και αναδείχθηκε κορυφαία της κατηγορίας για το 2023, ενώ τον τίτλο στους Άνδρες U23 κατέκτησε η ομάδα 4Χ100 μ. που κατάλαβε την 4η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Έσπο.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έτρεξαν οι Βασίλης Μυριανθόπουλος, Γιάννης Καριοφύλλης, Γιάννης Γρανιτσιώτης και Νίκος Παναγιωτόπουλος, ενώ αναπληρωματικοί ήταν οι Θοδωρής Βροντινός και Βασίλης Παπαμαργαρίτης.

Στους Άνδρες U20 κορυφαίος είναι ο φιναλίστ στο μήκος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας, Χρήστος Χήτας, και στις Γυναίκες U20 η «χάλκινη» στα 3.000 μ. στιπλ στη διοργάνωση της Ιερουσαλήμ, Βασιλική Καλλιμογιάννη.

Τέλος, στην κατηγορία U18 το κοινό επέλεξε τον άλτη του επί κοντώ, και τρίτο στις Ολυμπιακές Ημέρες Νεότητας, Παύλο Κριαρά, αλλά και τη Μαρία Ραφαηλίδου, που στην ίδια διοργάνωση κατέκτησε μετάλλια σε σφαιροβολία και δισκοβολία. / apexsports.gr