Νικητής στην "ματσάρα" ο Αίολος

Νοέμβριος 04, 2018

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, ο Αίολος Κεφάλου λύγισε την αντίσταση της Ε.Α. Καλύμνου με 69-67 (κ.α. 51-51, 1η παρ. 60-60).

Οι «σφουγγαράδες» έχασαν πραγματικά μία μεγάλη ευκαιρία να φύγουν νικητές από την Κω, αφού προηγήθηκαν με 55-59 (με τρίποντο του Κοκκινίδη), μόλις 1.35’ πριν το τέλος της παράτασης, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και ισοφάρισαν, πετυχαίνοντας στη συνέχεια την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (όμιλος νήσων).

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι βρίσκοντας λύσεις με τους Δρόσο και Καπλανίδη. Ο Αίολος είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Στέλιου Κωνσταντινίδη άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι Σκουπουρδής, Κοκκινίδης, Κοπανέζος και Λεούσης βοήθησαν σημαντικά στο σκοράρισμα, με τους Καλύμνιους να «ροκανίζουν» τη διαφορά και να οδηγούν το παιχνίδι στην παράταση.

Για τον Αίολο καθοριστική ήταν η συμβολή του Ζαφείρη Δρόσου στην κανονική διάρκεια, ενώ ο νεαρός Καπλανίδης πέτυχε έξι από τους εννέα πόντους της ομάδας του στη δεύτερη παράταση. Η Ε.Α.ΚΑ. ήταν άκρως μαχητική και κάλλιστα θα μπορούσε να φύγει νικήτρια από το νησί του Ιπποκράτη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-12, 32-24(ημ.), 39-33, 51-51 (κ.α.), 60-60 (1η παρ.), 69-67

Διαιτητές: Αντωνίου- Νικολάου

ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Καπλανίδης): Δρόσος 16(2), Σάζαλης Α. 8, Καπλανίδης 17(1), Γιουσέμογλου 5, Παντελής, Σάζαλης Δ. 12, Παπαντωνίου 9, Ρήγας 2.

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Κωνσταντινίδης): Καραγεωργίου, Ελ Κολί Σ. 4, Ελ Κολί Ρ. 3, Κοκκινίδης 12(3), Κοπανέζος 12, Κόμπος 3, Λεούσης 10(1), Καμπούρης, Ζαϊρης 7, Σκουμπουρδής 16, Λυράς.