La Liga: Διασυρμός της Ρεάλ από τη Βαλένθια με τρία πέναλτι και ανατροπή!

Νοέμβριος 09, 2020

Η Ρεάλ προηγήθηκε στο σκορ αλλά ακολούθησε η κατάρρευση
ΗΡεάλ Μαδρίτης ήταν τραγική και η Βαλένθια με τρία (!) πέναλτι, έκανε «περίπατο» επικρατώντας 4-1 μολονότι βρέθηκε να χάνει 0-1! H Σοσιεδάδ, η Βιγιαρεάλ και η Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκονται πλέον πάνω από τους τέταρτους Μερένχες στη βαθμολογία της La Liga.

Κι όμως η Ρεάλ άρχισε ιδανικά το ματς μιας και προηγήθηκε με τον Μπενζεμά στο 23ο λεπτό. Αλλά η συνέχεια ήταν... εφιαλτική για την ομάδα της Μαδρίτης. Η αρχή έγινε στο 35ο λεπτό με το πρώτο πέναλτι που δόθηκε στην Βαλένθια, όπου ο Σολέρ έκανε το 1-1. Βέβαια αυτό συνέβη με τη δεύτερη προσπάθεια αφού στην πρώτη ο Κουρτουά απέκρουσε το πέναλτι. Ο Μούσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στη συνέχεια αλλά ο διαιτητής ειδοποιήθηκε από τον VAR ότι στην περιοχή πριν από την εκτέλεση είχε μπει τόσο ο Μούσα, όσο και ο Βάθκεθ. Εκανε τον έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ και διέταξε επανάληψη με τον Σολέρ να νικάει αυτή τη φορά τον Κουρτουά και να ισοφαρίζει.

Στο 43ο λεπτό ο Βαράν έκανε ακόμα ένα... εγκληματικό λάθος όταν δεν μπόρεσε να αποκρούσει μία σέντρα και ταυτόχρονα μπέρδεψε και τον Κουρτουά με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει τη γραμμή, κάτι που επιβεβαίωσε το VAR (2-1). Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ δεν είχε αντίδραση και τα λάθη στην άμυνα συνεχίστηκαν. Έτσι η Βαλένθια με τον Σολέ που πέτυχε χατ-τρικ από το σημείο του πέναλτι έγραψε το 3-1 στο 54' και το 4-1 στο 63' λεπτό. Η Ρεάλ είναι πλέον στην τέταρτη θέση με 16 βαθμούς ενώ η Βαλένθια είναι δέκατη με 11 βαθμούς.