Η κλήρωση των ομίλων της τελικής φάσης του Euro 2024 (14/6-14/7/2024), ξεκίνησε λίγο πριν από τις 19.30 στην αίθουσα συναυλιών «Elbphilharmonie» στο Αμβούργο.
Τους αντιπάλους της στην τελική φάση του EURO 2024 , εφόσον φυσικά περάσει από τα πλέι-οφ του Μαρτίου, έμαθε η εθνική ομάδα. Ο νικητής του Path C τοποθετήθηκε στον 6ο όμιλο, μαζί με την Τουρκία, την Πορτογαλία και την Τσεχία. Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο, καθώς και οι τέσσερες καλύτεροι τρίτοι μεταξύ των έξι ομίλων, θα πάρουν την πρόκριση για τη φάση των «16».
Υπενθυμίζεται ότι η ελληνική ομάδα θα υποδεχθεί στις 21 Μαρτίου το Καζακστάν στην OPAP Arena, για τα πλέι-οφ του Nations League, και, εφόσον νικήσει, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στις 26/3 το νικητή του ζευγαριού Γεωργία-Λουξεμβούργο, με «έπαθλο» ένα εισιτήριο για τα τελικά του EURO 2024.
Η κλήρωση άρχισε από το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας. Η Γερμανία που φιλοξενεί το τουρνουά προκρίθηκε αυτόματα και πηγαίνει απευθείας στον πρώτο όμιλο για να παίξει στο εναρκτήριο ματς.
Άλλες 20 ομάδες – οι δύο πρώτες σε κάθε έναν από τους δέκα ομίλους των ευρωπαϊκών προκριματικών – έχουν επίσης κλείσει τις θέσεις τους στον τελικό.
Η εθνική μας –μαζί με ακόμα 11 ομάδες- θα διεκδικήσει τη δεύτερη ευκαιρία της στα play-offs του Nations League τον Μάρτιο (21-26), όπου θα δοθούν τα τρία τελευταία εισιτήρια. Ωστόσο θα μάθει από τώρα τους αντιπάλους της για τους ομίλους, σε περίπτωση που καταφέρει να προκριθεί.
Δείτε την κλήρωση σε απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ1, εδώ.
Οι όμιλοι του Euro 2024
1ος όμιλος
2ος όμιλος
3ος όμιλος
4ος όμιλος
5ος όμιλος
6ος όμιλος
Οικοδεσπότες της κλήρωσης είναι οι Πέδρο Πίντο και Έστερ Ζέντλατζεκ, με έντεκα θρυλικούς παίκτες – εκπροσώπους κάθε χώρας που έχει κερδίσει το Euro.