Έκανε το 2/2 ο Φιλίνος

Δεκέμβριος 02, 2019

Με γκολ της Πάλη στο 47' ο Φιλίνος επικράτησε με 0-1 του Α.Ο Αθλοπαιδιών Κω για την 3η αγωνιστική της Γ' Εθνικής (8ος Όμιλος) και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς έχοντας κάνει το 2/2.

Εικόνα
Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο 20λεπτο με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 23' με το σουτ της Πάλη να καταλήγει στην αγκαλιά της Μπαρκούτα. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερη φάση για τον Φιλίνο με την Μπαρκούτα να αποκρούει το μακρινό σουτ της Τριμμάτη.

Ένα λεπτό αργότερα η Σαρρή εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Μπαρκούτα αλλά το πλασέ της πέρασε άουτ .Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον Όμιλο ήρθε στο 39' όταν η Σιούλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με την μπάλα να περνά από όλες και να καταλήγει άουτ.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Φιλίνος πήρε προβάδισμα όταν η Πάλη πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή απέφυγε την Μπαρκούτα και έκανε το 0-1. Ο Όμιλος προσπάθησε στην κόντρα να απειλήσει και στο 56' η Σκαρώνη βρέθηκε σε θέση βολής με την Χοχλαστού να απομακρύνει.

Ο Φιλίνος έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ όταν στο 61' το σουτ της Πέτρου σταμάτησε στο δοκάρι της Μπαρκούτα και στην επαναφορά η Τριανταφύλλου πλάσαρε άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα ο Όμιλος προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του και ο Φιλίνος να κλείσει τους χώρους και στο 77' η Σιούλα εκτέλεσε το φάουλ, η Χοχλαστού απομάκρυνε και στην επαναφορά το πλασέ της Χειμώνα βρήκε κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Οι τυπικά γηπεδούχες συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην μεγάλη φάση στην συνέχεια και το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η κορυφαία
Εξαιρετική εμφάνιση απ' την Πάλη που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Α.Ο Αθλοπαιδιών Κω και πέτυχε και το νικητήριο γκολ. Από κοντά σε απόδοση και η Πέτρου.

Στο ύψος της
Η Σκαρώνη αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης και προσπάθησε αρκετά για τις "πορτοκαλί" αφού βρέθηκε στις φάσεις αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.