«Αυτοκτόνησε» ο Φοίβος

Μάιος 02, 2022

Πραγματοποιώντας μια σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, το Ροδίων Άθλησις επικράτησε με 63-62 του Φοίβου Κω στο κλειστό του Ροδίων Παιδεία, παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους διαφορά.

Επί μέρους σκορ 20-4 στην τελευταία περίοδο για την ομάδα του Τέλη Χατζηφούντα παρότι αγωνίστηκε δίχως τους Κούρο και Μαρκουλή. Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο Γιάννης Λεριάς με μεγάλα σουτ. Σκούφης και Σουλιώτης προσπάθησαν από πλευράς Φοίβου, που έπαθε επιθετική καθίζηση στο φινάλε. Στην κορυφή του ομίλου πλέον το Ροδίων σε ισοβαθμία με την Ε.Α.ΚΑ.

Πήρε προβάδισμα με Σουλιώτη και Σκούφη

Με σωστή προσέγγιση μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη που κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να εκμεταλλευτεί την παρουσία του Σουλιώτη μέσα στην ρακέτα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα τα ηνία της αναμέτρησης, ενώ υπερείχαν αισθητά και στο μακρινό σουτ, με τον Σκούφη να διαδέχεται τον Σουλιώτη και να δημιουργεί καλές συνθήκες για την ομάδα του. Από την άλλη το Ροδίων στάθηκε κοντά στο σκορ χάρη στα μακρινά σουτ του Μαρκουλή και βρέθηκε στο φινάλε της πρώτης περιόδου στο -4 (15-19). Ο Φοίβος πλην των καλών επιθετικών του επιλογών, είχε και εξαιρετική λειτουργία στην άμυνα, κρατώντας τους γηπεδούχους μακριά από την ρακέτα.

Έλεγξε τον ρυθμό και πήρε διψήφιες διαφορές

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το Ροδίων προσπάθειες να περιορίσει τον Σουλιώτη με αρκετές βοήθειες στην άμυνα. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα, ωστόσο ο Φοίβος βρήκε λύσεις επιθετικά με τα μακρινά σουτ του Δημητρίεβιτς και έφτασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-26). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με προσπάθειες των Ξυπολιτά και Μαρκουλή, έτρεξαν σερί 7-0, μειώνοντας σε 23-26. Ο Σουλιώτης ανέλαβε και πάλι δράση στην συνέχεια, εκμεταλλευόμενος την απουσία του Γιάννη Κούρου από την 5αδα, δημιουργώντας ένα νέο σερί για την ομάδα του, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων (26-34).

Ξέφυγε ο Φοίβος

Ονειρική τρίτη περίοδο πραγματοποίησε η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη. Το Ροδίων έχασε αρχικά με τραυματισμό τον Γιάννη Κούρο, ενώ στην συνέχεια αποβλήθηκε και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στην αναμέτρηση, Μαρκουλής με δύο τεχνικές ποινές σε διάστημα ενός λεπτού. Ο Φοίβος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μέρα των Σκούφη και Σουλιώτη, είχε καλά ποσοστά από το τρίποντο και κατάφερε να ανεβάσει και πάλι την διαφορά σε διψήφια νούμερα. Αρχικά στο +12 με τρίποντο του Δημητρίεβιτς και στο φινάλε του δεκαλέπτου στο +13 (43-58), με τον Σουλιώτη να κάνει ότι θέλει μέσα στην ρακέτα.

Πίεση στην άμυνα και σπουδαία ανατροπή

Ο Τέλης Χατζηφούντας αποφάσισε να πιέσει στα 3/4 του γηπέδου στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας το τελευταίου του χαρτί και δικαιώθηκε πανηγυρικά. Οι Σκούφης και Σουλιώτης κουράστηκαν αρκετά από την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και το Ροδίων κατάφερε να μπει και πάλι στην διεκδίκηση του ματς τρέχοντας ένα σερί 10-0, με το οποίο μείωσε σε 53-58. Ο Σκούφης με ένα από τα δύο καλάθια που σημείωσε τόσο αυτός, όσο και η ομάδα του στην τελευταία περίοδο, πέτυχε το 53-60, ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Τέλη Χατζηφούντα έδειχνε πλέον ικανή να φτάσει στην μεγάλη ανατροπή κι αν ήταν περισσότερο εύστοχη από την γραμμή των ελευθέρων βολών, θα το είχε πράξει πολύ νωρίτερα.

Το τρίποντο του Λεριά και το λέι-απ του Συμιακού έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού (58-60), με τον Σκούφη να απαντά ξανά για το 58-62. Ο Λεριάς με νέο μεγάλο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 61-62, με τον Σουλιώτη να κάνει κακή επιλογή στην επόμενη επίθεση. Ο Γιώργος Συμιακός ήταν αυτός που πέτυχε το καλάθι της ανατροπής για την ομάδα του, με τα τελευταία δευτερόλεπτο να είναι συγκλονιστικά. Ο Γκοράτσας αστόχησε σε σουτ από μέση απόσταση, ενώ στην συνέχεια ο Ντογκούς είχε 0/2 βολές για το Ροδιών. Στην τελευταία επίθεση του ματς οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να σουτάρουν υπό καλές προϋποθέσεις και το Ροδίων με επί μέρους σκορ 20-4, πανηγύρισε την νίκη που το φέρνει στην κορυφή του ομίλου.

Διαιτητές: Τσαταλιού-Αντωνίου