ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 2-1 Και Φινμπόγκασον και Μανιάτης

Αύγουστος 10, 2015

Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον σημείωσε το πρώτο του «ερυθρόλευκο» γκολ ανοίγοντας το δρόμο για τη φιλική νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπεσίκτας, 2-1. Επανεμφάνιση για Μανιάτη, γκοκ και ο Φουστέρ.

Για πρώτη φορά στο πλαίσιο της φετινής καλοκαιρινής του προετοιμασίας ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο «Καραϊσκάκης».

Ο Μάρκο Σίλβα επέλεξε να χρησιμοποιήσει και πάλι τον Λεάντρο Σαλίνο στο αριστερό άκρο της άμυνάς του και να βάλει δίπλα στον Δημήτρη Σιόβα τον Πραξιτέλη Βούρο. Η αρχική διάταξη των Πειραιωτών: 4-2-3-1 με Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Ομάρ, αριστερά τον Σαλίνο, δίδυμο στόπερ Βούρο με Σιόβα, στο κέντρο τους Μιλιβόγιεβιτς και Μπουχαλάκη, δεξιά τον Πάρντο, αριστερά τον Ντουρμάζ και τον Φορτούνη πίσω από τον φορ Χάρα

Στο 4ο λεπτό ο Ντουρμάζ είχε ένα καλοεκτελεσμένο φάουλ λίγο άουτ. Στο 16' ο Χάρα είχε ένα αρκετά καλό σουτ μετά από πάσα του Ντουρμάζ το οποίο ο Ζενγκίν έπιασε με 2η προσπάθεια. Την μεγάλη φάση του Α' μέρους όμως την είχε η Μπεσίκτας με το χαμένο τετ α τετ του Γκόμεζ.

Στο 41' ο Χάρα είχε νέα ευκαιρία όταν υποχρέωσε τον κίπερ των Τούρκων να βγει στην γωνία του και να διώξει σε κόρνερ το σουτ του.
Ο τραυματισμός Φορτούνη
Με την έναρξη του Β' μέρους ο Σίλβα έριξε στο ματς τους Αυλωνίτη, Μαζουάκου και Φινμπόγκασον βγάζοντας Σιόβα, Χάρα και Σαλίνο. Η ατυχία όμως είχε να κάνει με τον Φορτούνη που χτύπησε από μαρκάρισμα του Κουαρέσμα λίγο μετά την έναρξη του 2ου 45λεπτου, πονούσε αρκετά και έγινε αλλαγή από τον Φουστέρ.
Εξαιρετική συνεργασία και γκολ ο Φινμπόγκασον
Στο 59ο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε μία ιδανική επίθεση πιάνοντας αιφνιδιάζονας την άμυνα της Μπεσίκτας. Ο Μπουχαλάκης λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έσπασε την μπαλα στον Πάρντο, εκείνος με την μία την έστειλε... συστημένη στον Φινμπόγκασον και από κοντά ο Ισλανδός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έβαλε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των Πειραιωτών κάνοντας το 1-0.
Στο 85ο λεπτό ο Μάρκο Σίλβα έβαλε στο ματς και τον Γιάννη Μανιάτη. Ο άσος του Ολυμπιακού που έκανε την 1η του συμμετοχή μετά την περιπέτεια της υγείας του έγινε ξανά αντικείμενο λατρείας από τον κόσμο. Άκουσε το όνομά του από την κερκίδα αλλά και το σύνθημα "είναι τρελός ο αρχηγός".

Δύο γκολ σε δύο λεπτά και 2-1
Η Μπεσίκτας κατάφερε σε εκτέλεση κόρνερ να κάνει στο 88' το 1-1. Με ευθύνη των Μαζουάκου και Καπίνο. Ο πρώτος έχασε την εναέρια μονομαχία με τον σκόρερ Ουισάλ και ο 2ος έκανε λανθασμένη κίνηση για να δεχθεί το γκολ με κεφαλιά στην γωνία του. Δύο λεπτά μετά ο Ντοσεβί κέρδισε πέναλτι απο τον Σισμάνογλου, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Τούρκοι. Στο 90' ο Φουστέρ ευστόχησε από τα 11 βήματα για το τελικό 2-1 με τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποθεώνει την αγαπημένη του ομάδα.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο (68' Καπίνο), Ελαμπντελαουί (90+1' Σάλιακας), Βούρος (68' Μποτία), Σιόβας (46' Αυλωνίτης), Σαλίνο (46' Μαζουακού), Μιλιβόγεβιτς (85' Μανιάτης), Μπουχαλάκης (76' Κασάμι), Φορτούνης (55' λ.τ. Φουστέρ), Πάρντο (76' Πουλίδο), Ντουρμάζ (69' Ντοσεβί), Χάρα (46' Φινμπόγκασον).

Μπεσίκτας (Γκιουνές): Ζενγκίν, Μπεκ, Ροντόλφο, Γκιουλούμ (83' Μιλόσεβιτς), Τόσιτς (46' Μότα), Χάτσινσον (84' Πεκτεμέκ), Ουϊσάλ, Κουαρέσμα (64' Σαχάν), Εζιακούπ (73' Κουρτουλούς), Τερέ (64' Φράι), Γκόμες (64' Τοσούν).