Θρίαμβος για ΠΑΟΚ

Ιούλιος 31, 2015

Η λογική και ο... Λούκας σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Η πρώτη, ανήμπορη να εξηγήσει όλα αυτά που συμβαίνουν φέτος στον ΠΑΟΚ, ο Ισπανός «χρυσός» σκόρερ (82΄) για να αποχαιρετήσει την... Τούμπα, καθώς επιστρέφει στη Λα Κορούνια.

Ο Δικέφαλος του Ιγκόρ Τούντορ, που φέρει ευδιάκριτα τη σφραγίδα του, νίκησε τη Σπαρτάκ Τρνάβα (1-0), παρά το γεγονός ότι από το 2ο λεπτό έπαιζε με παίχτη λιγότερο (δίκαιη αποβολή του Βίτορ, που υπέπεσε σε γκάφα), έχουν τεθεί στο περιθώριο οι έμπειροι Φ. Περέιρα, Μάρτενς, Ρατς, Γκολάσα, έχει ενισχυθεί -ουσιαστικά- μόνον με τον τερματοφύλακα Ολσεν, χθες είχε αντίπαλο και τη διαιτησία, κι όμως δείχνει ακατάβλητος.

Κι αν ο ένας από τους παίχτες που επέστρεψαν ύστερα από δανεισμό, ο Λούκας, γυρίζει στη Λα Κορούνια, οι Πέλκας (δανεικός πέρυσι στη Σετουμπάλ) και Μυστακίδης (είχε πάει με δανεισμό στον Πιερικό) ήρθαν για να μείνουν και να διακριθούν. Ο δεύτερος, με ασίστ (τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του), όπως στο Ζάγκρεμπ, στο γκολ του Μακ, έτσι και χθες, με πάσα «πάρε - βάλε», έδωσε την ευκαιρία στον Λούκας να πετύχει τη νίκη - θαύμα, όπως τη χαρακτήρισε ο Τούντορ, που εξήρε το ομαδικό πνεύμα των παιχτών του.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Ρικάρντο Κόστα, Τζαβέλλας, Μακ (78΄ Μυστακίδης), Τζιόλης (73΄ Σαββίδης), Κάτσε, Πέλκας, Λούκας, Κουλούρης (5΄ Σκόνδρας).