Θα παλέψει μέχρι τέλους η Δόξα Καρδάμαινας

Απρίλιος 23, 2018
Με δύο γκολ του Άντζελο Μέμα, ένα στο 50’ και ένα στο 88’ η Δόξα Καρδάμαινας επικράτησε με 2-0 του Νικαγόρα για την 27η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και συνεχίζει την προσπάθεια της για παραμονή.
Η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου θέλει νίκες στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Α.Ε.Ρ.Αφάντου, την προτελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Κλεόβουλο και στο φινάλε θα πάρει άνευ αγώνος το τρίποντο απέναντι στην Δόξα Ψίνθου.
Η Δόξα Καρδάμαινας είχε απ’ την αρχή της αναμέτρησης την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε στο 8’ με τον Διακογιάννη να αποκρούει το σουτ του Πη ενώ την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Λαμάι ένα λεπτό αργότερα.
Στο 19’ ο Χατζηαντωνίου έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι ενώ στο 26’ από θέση βολής μετά από φάουλ του Χατζηαντωνίου πλάσαρε άουτ. Η Καρδάμαινα προσπαθούσε να βρει την τελική πάσα που της έλειπε για να φτάσει στο γκολ αλλά ήταν αρκετά φλύαρη επιθετικά. Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στο 42’ με το σουτ του Πη να περνά λίγο έξω απ’ τα δεξί δοκάρι του Διακογιάννη.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δημήτρης Χρυσόπουλος πέρασε στο ματς τον Άντζελο Μέμα και εκείνος πέντε λεπτά αργότερα κατάφερε με όμορφο σουτ να στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Διακογιάννη κάνοντας το 1-0.
Η Δόξα Καρδάμαινας μπορεί να πέτυχε το γκολ αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό για να δημιουργήσει έχοντας μια ανούσια υπεροχή και παραλίγο να το πληρώσει αφού στο 78’ ο Κρεμμύδας έκανε το διαγώνιο σουτ αναγκάζοντας τον Γιακούμαρο να πέσει στην δεξιά του γωνία και να απομακρύνει.
Οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο τέρμα για να κλειδώσουν το ματς. Στο 83’ ο Χατζηπαναγιώτης έκανε το πλασέ με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα ο Διακογιάννης απόκρουσε το σουτ του Πη και το 2-0 τελικά ήρθε και πάλι απ’ την Μέμα.
Στο 88’ ο Χατζηαντωνίου έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Μέμα πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Καλή η διαιτησία από Παρχαρίδη, Γιαμούζη και Αλέκο.
Ο κορυφαίος
Ο Άντζελο Μέμα πέτυχε τα δύο γκολ και έδιωξε ουσιαστικά το άγχος απ’ την ομάδα της Δόξας Καρδάμαινας που δυσκολευόταν να βρει δίχτυα.
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Μουνούχος, Κόμπος (46’ Μέμα), Χατζησεβαστός, Καλλούδης (57’ Ζερβός), Παντελής (67’ Τσιτσιλιγάκος), Πης, Χατζηαντωνίου, Χατζηπαναγιώτης, Λαμάι, Αρκούδας (76’ Τσέλα).
Νικαγόρας: Διακογιάννης Λ., Δρόσος, Φούσκας (36’ λ.τ Διακογιάννης Α.), Σκευοφύλαξ, Μπίλλης Μ. (60’ Κορδιστός), Παπαβασιλείου, Στρατής, Σεβαστάκης, Κουζούκας, Κρεμμύδας, Πέρος.