Πρεμιέρα με το «δεξί» για τον Α.Ο Πυλίου

Οκτώβριος 11, 2020

Όντας καλύτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ο Α.Ο Πυλίου επικράτησε με 2-0 της Μικρασιατικής Χίου και ξεκίνησε με το «δεξί» τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Γ’ Εθνική (8ος Όμιλος). Γεωργιάδης (27’) και Μαργαρίτης (79’ πεν.) τα γκολ για τους «βυσσινί».

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απ’ την αρχή της αναμέτρησης ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 10’ απείλησαν όταν ο Χατζηβασίλης έκανε την κεφαλιά με τον Ντουμάνη Κ. να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο 24’ τα μακρινό σουτ του Δρόσου πέρασε ψηλά άουτ και στο 27’ ήρθε ο Γεωργιάδης να ανοίξει το σκορ και να διώξει το άγχος της πρεμιέρας που φάνηκε ότι επηρέασε την ομάδα στο ξεκίνημα. Ο Τάχος ήταν αυτός που έκανε την σέντρα απ’ τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Γεωργιάδη και εκείνος με ένα σουτ στην κίνηση με το αριστερό την έστειλε στο αριστερό παραθυράκι του Συριώδη για το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα από σέντρα του Χατζησουλεϊμάν ο Δρόσος έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια ενώ στο 33’ ο Συριώδης απομάκρυνε στην δεξιά του γωνία το φάουλ του Γεωργιάδη.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 39’ όταν ο Γεωργιάδης έκανε την σέντρα σουτ απ’ τα αριστερά και ο Συριώδης με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

Με την διάθεση να πετύχουν ένα δεύτερο τέρμα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι όπως στο 54’ το πλασέ του Μαργαρίτη από πλεονεκτική θέση κόντραρε στον Μοσχούρη και στο 55’ το διαγώνιο σουτ του Δρόσου πέρασε άουτ.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Μικρασιατική προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να πατήσει περιοχή με τον Α.Ο Πυλίου να μην πατάει καλά σε εκείνο το διάστημα του παιχνιδιού αλλά να μην δέχεται και φάση στην άμυνα του. Στο 73’ ο Μαργαρίτης δοκίμασε τα πόδια του με τον Συριώδη να μαζεύει και στο 78’ οι «βυσσινί» κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη.

Το δεξί μπακ των γηπεδούχων με μια ωραία προσωπική ενέργεια, κέρδισε την μπάλα πάτησε περιοχή ο Λαγκώνας τον ανέτρεψε με τον Ρεντίφη να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τον Μαργαρίτη απ’ την άσπρη βούλα να σημαδεύει την δεξιά γωνία του Συριώδη για το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.