Μουντιάλ 2018: Η Αγγλία ξόρκισε την κατάρα των πέναλτι και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ιούλιος 04, 2018
Η Αγγλία ξόρκισε την κατάρα των πέναλτι και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του μουντιάλ.
Δώδεκα λεπτά έπειτα από την έναρξη της επανάληψης τα «Τρία Λιοντάρια» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο για μια ακόμη φορά «ατζαμής» Κάρλος Σάντσες κράτησε τον Χάρι Κέιν μέσα στην περιοχή του Νταβίδ Οσπίνα, ο Αμερικανός διαιτητής Μαρκ Γκάιγκερ καταλόγισε πέναλτι κι ο 25χρονος διεθνής επιθετικός της Τότεναμ το εκτέλεσε εύστοχα, πετυχαίνοντας το 6ο τέρμα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.
Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ οπισθοχώρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κρατήσει το 1-0 και το πλήρωσε ακριβά. Οι Κολομβιανοί ισοφάρισαν ξανά με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Γέρι Μίνα (σκόραρε σε τρίτο συνεχόμενο αγώνα Μουντιάλ), στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από το πρώτο κόρνερ που κέρδισαν σε ολόκληρο το 90λεπτο και εκτέλεσε ο πολύπειρος Κουαδράδο.
Στα πέναλτι η Κολομβία εκτέλεσε πρώτη με τον Φαλκάο να νικά τον Πίκφορντ. Ο Κέιν απάντησε, ο Κουαδράδο σκόραρε κι αυτός, όπως και ο Ράσφορντ. Ο Λουίς Μουριέλ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Κολομβία , αλλά ο Χέντερσον νικήθηκε από τον Οσπίνα. Ο Ουρίμπε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ, ο Τρίπιερ σημείωσε το 3-3, Ο Πίκφορντ σταμάτησε τον Μπάκα και ο Ντάιερ έδωσε την πρόκριση στην Αγγλία.
Κολομβία (Χοσέ Νέστορ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας (115′ Κ. Ζαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Μπάριος, Κ. Σάντσες (79′ Ουρίμπε), Λέρμα (61′ Μπάκα), Κιντέρο (88′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ, Γουόκερ (113′ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Χέντερσον, Ντέλε Αλί (81′ Ντάιερ), Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (88′ Βάρντι), Κέιν