Ισπανία – Ελλάδα: Παθιασμένο «ποδαρικό», πανάξιος βαθμός

Μάρτιος 26, 2021

Τα… μεγάλα ονόματα πολλές φορές «λυγίζουν» από το ποδοσφαιρικό πάθος! Η Ισπανία έπεσε στην «παγίδα» που φοβόταν ο Λουίς Ενρίκε (την… υπεροψία) και η Ελλάδα έφυγε από το «Νουέβος Λος Κάρμενες» με το βαθμό (1-1) στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο Μπακασέτας ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι – Σημαντική η αλλαγή του Σιώπη με την έναρξη της επανάληψης.

Ένα υπέροχο «Χρόνια Πολλά» είπε στους Έλληνες η εθνική από την Ισπανία, ανήμερα της μεγάλης επετείου, της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Εθνεγερσία. Η «Γαλανόλευκη» έφερε 1-1 μέσα στη Γρανάδα, στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Μουντιάλ του Κατάρ. Έγινε έτσι η πρώτη ομάδα που πετυχαίνει γκολ στην έδρα των Ιβήρων σε τέτοια διαδικασία από το 2018.

Η Ισπανία έδειξε μια.. φλύαρη υπεροχή, άνοιξε το σκορ με τον Μοράτα, αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει άλλες σοβαρές ευκαιρίες στα καρέ του Βλαχοδήμου. Ο Φαντ’ Σιπ διόρθωσε την εικόνα της ομάδας με την έναρξη της επανάληψης, βάζοντας στο ματς Τζόλη και Σιώπη και πήρε το βαθμό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακασέτα.

Έτσι, η «Γαλανόλευκη» βρίσκεται στη δεύτερη θέση του 2ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ, μαζί με την Ισπανία. Η Σουηδία νίκησε εντός έδρας με 1-0 τη Γεωργία και βρίσκεται στην πρώτη θέση. Την ερχόμενη Τετάρτη, η εθνική υποδέχεται την Γεωργία στην Τούμπα.

Με το ξεκίνημα του αγώνα, οι Ισπανοί έδειξαν τις προθέσεις τους, με κατοχή της μπάλας, αποτελεσματική πίεση και χαμένη ευκαιρία στο 2’ (πέρασε άουτ η κοντινή κεφαλιά του Όλμο).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, περιορίζοντας τη «Γαλανόλευκη» σε καθαρά αμυντικό ρόλο. Στο 14’ τα σουτ του Κόκε –μέσα από τη μεγάλη περιοχή- κόντραραν σε Τσιμίκα και Τζαβέλλα (οι δυο τους τα πήγαν εξαιρετικά). Παρά την υπεροχή των γηπεδούχων, η ομάδα του Φαν’τ Σιπ δεν έδειξε να πανικοβάλλεται στα μετόπισθεν.

Παίζοντας διπλή ζώνη άμυνας και βγάζοντας μεγάλο πάθος, η εθνική Ελλάδας κατάφερε να… γλιτώσει για μισή ώρα. Στο 32’ ο Όλμο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου, για να έρθει στο επόμενο λεπτό ο Μοράτα και να κάνει το 1-0 (από υπέροχη ασίστ του Κόκε). Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, η Εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

Ο Τζον Φαν’τ Σιπ θέλησε να ενισχύσει την εθνική μεσοεπιθετικά, βάζοντας τους Τζόλη και Σιώπη στις θέσεις των Μάνταλου και Λημνιού. Ο νεαρός επιθετικόςε του ΠΑΟΚ έδωσε… ζωντάνια μπροστά, στο κέντρο η ομάδα κυκλοφόρησε αρκετές φορές την μπάλα, ενώ στην άμυνα παρέμεινε σοβαρή.

Στο 57’ η «Γαλανόλευκη» έφτασε στην ισοφάριση, χωρίς να έχει κάνει σουτ στην αντίπαλη εστία. Σε προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, ο Ινίγο Μαρτίνεθ (αντικατέστησε με την έναρξη της επανάληψης τον Σέρχιο Ράμος) βρήκε τον Μασούρα κάτω από το γόνατο με τις τάπες του παπουτσιού του, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και ο Μπακασέτας έκανε το 1-1.

Ισπανία και Ελλάδα προχώρησαν σε αλλαγές (ο Φορτούνης πέρασε στο ματς από ελληνικής πλευράς και λίγο αργότερα ο Γιακουμάκης). Ο Λουίς Ενρίκε «κυνήγησε» τη νίκη και στο 75’ ο Οριαθάμπαλ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα από κοντά και να πλασάρει για το 2-1, από μπαλιά του Γκιλ.

Παρά την ατυχία με τον Κώστα Τσιμίκα (έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Κυριακόπουλο στο 80’) η εθνική Ελλάδας δεν σταμάτησε να «μάχεται» και έφυγε από τη Γρανάδα με έναν πολύτιμο βαθμό.