"Διπλό" ανόδου για τον Ιπποκράτη Casa Cook Hotel

Ιανουάριος 22, 2018
Μπράβο ρε μάγκες! Παλικαρίσια νίκη με… ΜΑΓΚΙΑ πέτυχε ο Ιπποκράτης Κω στη Νέα Ερυθραία, κερδίζοντας στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής τον Πανερυθραϊκό με 72-68.
Παίζοντας αποφασισμένα και με αιχμές του δόρατος τους Κουμπούρα και Ασημακόπουλο, η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη πέτυχε τον απόλυτο θρίαμβο σε μία πολύ δύσκολη έδρα και άνοιξε για τα καλά την πόρτα της Α2 Κατηγορίας. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η εξαιρετική άμυνα του Ιπποκράτη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού άφησε χωρίς πόντο τους γηπεδούχους για πέντε περίπου λεπτά και μετέτρεψε το 56-50 σε 56-58 στο 35’. Μάλιστα η νίκη αυτή αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι επιτεύχθηκε χωρίς τον Γιώργο Σκούφη, σε μία δυνατή έδρα και απέναντι σε μία ομάδα που ήταν δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα. Οι παίκτες του Ιπποκράτη όμως αποδείχθηκαν «ψυχάρες» και πήραν αυτό το τεράστιο «διπλό» και παράλληλα πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, που τους απογειώνει προς την… Α2!
Οι Κώοι έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκαν 2-7 στο 3’ και 6-9 στο 5’, αλλά σταδιακά ο Πανερυθραϊκός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Έτσι, έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα ισοφάρισε στο δεκάλεπτο 15-15 και πέρασε μπροστά με 21-18 (12’) και 28-22 (17’). Στο β’ δεκάλεπτο ο Πανερυθραϊκός ήταν καλύτερος και παίζοντας καλή άμυνα πήγε στα αποδυτήρια με +6 (34-28). Στο γ’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι αν και αρχικά ο Ιπποκράτης μείωσε σε 37-36. Η ομάδα του Χουχουλή ξέφυγε με 44-37 (26’) και έκλεισε την γ’ περίοδο με +6 (56-50). Και φτάνουμε στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα… Ο Λεκάκης αρχικά μείωσε σε 56-52 και με δύο «κολλητά» τρίποντα οι Ασημακόπουλος και Κουμπούρας έκαναν το 56-58 στο 35’, αφήνοντας άποντο τον Πανερυθραϊκό για πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν (62-60 στο 37’), όμως ο Ιπποκράτης είχε την εμπειρία και τις λύσεις για να κάνει το 62-68 στο 38.30’. Ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 68-70 και 4’’ πριν το τέλος ο Λεκάκης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 68-72, με το οποίο ο Ιπποκράτης πέτυχε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη σε μια δύσκολη έδρα! Τέτοιες νίκες αποδεικνύουν ότι ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ μπορεί να γράψει ξανά ιστορία και να ανέβει στην Α2! ΜΠΡΑΒΟ...
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-15, 34-28 (ημ.), 56-50, 68-72
Διαιτητές: Μπανασάκης- Καρανικόλα Αλ.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Καλλιανιώτης 9(3), Δερμιτζάκης 5(1), Τσακίρης 5(1), Σκάνδαλος 14, Γιαουρτόγλου 12, Αντωνίου, Μακρόπουλος 8, Σταθόπουλος 6(2).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 24(1), Τρύπας 6(2), Ονάσογλου 6, Ασημακόπουλος 22(1), Λεκάκης 6, Χαρίσης 2, Τσακαλέρης 6, Καταβαίνης.