Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Πράσινο «διπλό» με Κολοβό

Ιούλιος 16, 2020

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Πράσινο «διπλό» με Κολοβό. Το τριφύλλι έφυγε νικητής χάρη στο γκολ της αλλαγής του Γιώργου Δώνη, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Φετφατζίδη στο πρώτο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Δημήτρη Κολοβού στο 75’ νίκησε 1-0 τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ.

Στο πρώτο μέρος ο διαιτητής Βρέσκας συμβουλεύτηκε τρεις φορές το VAR και τελικά έδωσε πέναλτι στον Άρη. Ο νεαρός Ξενόπουλος νίκησε τον Φετφατζίδη, ενώ λίγο μετά έδωσε και άλλο πέναλτι στους γηπεδούχους το οποίο τελικά πήρε πίσω.

Στο δεύτερο μέρος οι ελλιπέστατοι κίτρινοι κατέρρευσαν και ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στη νίκη χάνοντας ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Έγινε του VAR
Το γεγονός πως οι δυο ομάδες έπαιζαν χωρίς άγχος βοήθησε στο να δούμε ένα καλό ματς στο «Κλ. Βικελίδης» με τον διαιτητή Βρέσκα πάντως να κλέβει την παράσταση. Ο Έλληνας ρέφερι ορθά στο 12’ δεν μέτρησε ως οφσάιντ το γκολ του Μαντσίνι, με την μπάλα να βρίσκει στον Δεληζήση.

Από ‘κει και πέρα όμως, αφού πέρασε ένα 5λεπτο με το VAR ως το τέλος του ημιχρόνου που κράτησε σχεδόν 55 λεπτά είδε άλλες δυο φορές το VAR. Τη μία στο 39’ είδε πέναλτι των Αλεξανδρόπουλου και Ανουάρ στον Γκάμα, όμως ο νεαρός Ξενόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Φετφατζίδη, με τον Δώνη να είναι έξαλλος με τον Βρέσκα.

Στις καθυστερήσεις ο διαιτητής έδωσε νέο πέναλτι στον Άρη για ανατροπή του Ρόουζ από τον Ξενόπουλο αλλά βλέποντας το VAR πήρε τελικά πίσω την απόφασή του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες μπήκαν καλά, με τον Φετφατζίδη στο 3’ να χάνει μια καλή ευκαιρία και τον Καμπετσή στο 8’ να αστοχεί ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή. Ο νεαρός φορ στο 33’ επιχείρησε να κρεμάσει τον Κουέστα αλλά ήταν άστοχος, με τον Ματίγια να απαντά με ένα σουτ στο 38’. Μετά το χαμένο πέναλτι στο 43’ ο Ζαγαρίτης από καλή θέση σούταρε άουτ, με το επεισοδιακό ημίχρονο να λήγει 0-0.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο β’ μέρος και στο 48’ ο Ανουάρ είχε ένα καλό σουτ, ενώ στο 52’ ο Κουέστα νίκησε τον Χατζηγιοβάνη στην καλύτερη τους ευκαιρία. Ο Μπουζούκης στο 54’ καθυστέρησε και σούταρε πάνω στα σώματα, με τον Δώνη να προχωρά σε αλλαγές στη συνέχεια βάζοντας Κολοβό, Μακέντα και Σερπέζη.

O νεοεισελθών Κολοβός στο 62’ με δυνατό σουτ από τα αριστερά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, με τον Άρη να απαντά δυο λεπτά με μια ευκαιρία του Γκάμα. Κουρμπέλης (67’) και Κολοβέτσιος απέτυχαν με κεφαλιές από καλή θέση να ανοίξουν το σκορ.

Με τα πολλά ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που δικαιούταν στο 75’. Ο Κολοβός με κεφαλιά ψαράκι στη γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Ένινγκ έκανε κι αυτός με τη σειρά του αλλαγές, όπως και ο Δώνης, ενώ ο Άρης ολοκλήρωσε με 10 λόγω αποβολής του Ρόουζ στο 85’ με δεύτερη κίτρινη.