Ο Στέλιος Φαραντάκης και η Βαρβάρα Φάση, πρωταθλητές Ελλάδος στην αγώνα αντοχής!

Ιούνιος 30, 2014
ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ

Ο Στέλιος Φαραντάκης ήταν ο μεγάλος νικητή της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας Δρόμου που γίνεται στην Καλαμπάκα. Ο αθλητής της γαλλικής UC Albenas αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στον αγώνα αντοχής νέων ανδρών.
Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Βαρβάρα Φάση (ΑΟ Ολυμπιακός ΠΧ), που έκανε δύο τα μετάλλιά της στην φετινή διοργάνωση, μετά το χάλκινο που είχε πάρει στην πρεμιέρα, στην ατομική χρονομέτρηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων αντοχής:
•    Γυναίκες (89,8 χλμ. – 24 συμμετοχές)
9) Στρουμπούλη Δανάη (ΠΣ Κρόνος) 3:06:36

•    Νέοι Άνδρες (147,2 χλμ. – 24 συμμετοχές)
8) Καραμπινάκης Παναγιώτης-Μανώλης (ΠΣ Κρόνος) 4:21:58

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου 2014, Ανδρών, Γυναικών, Νέων Ανδρών, ολοκληρώνεται σήμερα στην Καλαμπάκα, με διοργανώτρια την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.), σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος ο πολύ δυνατός και σκληρός αγώνας δρόμου αντοχής Ανδρών 147,2 χλμ. με εκκίνηση και τερματισμό η πλατεία Δημουλά.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που η διοργάνωση διεξάγεται στην Θεσσαλία (μία στην Λάρισα και δύο συνεχόμενες στην Καλαμπάκα).