ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ από τα κορίτσια του ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ

Φεβρουάριος 28, 2016

-Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά ο Ιπποκράτης KosHotelκατάφερε να επικρατήσει με 67-62 του Κρόνου για την 16η αγωνιστική της Α1 γυναικών και συνεχίζει να ελπίζει σε παραμονή.

Τα κορίτσια του Γιάννη Παπούλη έδειξαν πάθος και αποφασιστικότητα και κατάφεραν να κερδίσουν κυρίως το άγχος που της κυρίευσε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Το μόνο «κακό» για την ομάδα μας ήταν ότι δε μπόρεσε να καλύψει την διαφορά των 18 πόντων που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς και έτσι για να σωθεί θα πρέπει να κερδίσει τον Αθηναικό την τελευταία αγωνιστική και ο Κρόνος να ηττηθεί και απ’ την Τερψιθέα (εντός) και απ’ τη Νίκη Λευκάδας (εκτός) που είναι βαθμολογικά αδιάφορες. Εξαιρετική εμφάνιση από τα περισσότερα κορίτσια που αγωνίστηκαν με την Κάμπελ να πετυχαίνει 22, την Σίντι 17, την Κασάπογλου 8 αλλά να είναι εύστοχη σε κρίσιμα σημεία και την Γούναρη να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη Κάμπελ να πετυχαίνει τους εφτά πρώτους πόντους της ομάδας και τον Κρόνο να δείχνει ότι δυσκολεύεται επιθετικά οΙπποκράτης KosHotelμπήκε απ’ την αρχή του παιχνιδιού αποφασισμένος να δείξει ότι είναι το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Η Σίντι βοήθησε στο σκοράρισμα σκοράροντας συνεχόμενους πόντους για τις γηπεδούχες με τον Κρόνο να βρίσκει απαντήσεις με Ντέι και Πανταζή και να φέρνει το ματς στα ίσια ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-16) και την Κάμπελ να δίνει προβάδισμα ενός καλαθιού για το 18-16 της πρώτης περιόδου.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Ιπποκράτης ήταν άστοχος απ’ την γραμμή των 6.75 με τις Γούναρη, Σίντι και Κασάπογλου πετυχαίνοντας μόλις έναν πόντο σε πέντε λεπτά και ο Κρόνος με τις Ντέι και Καμμένου κατάφερε να προηγηθεί με 19-23 στο 15’. Η Κάμπελ έδωσε τέλος στην αφλογιστία αλλά η Εμμανουηλίδου με ένα τρίποντο στο τέλος του χρόνου και η Μαγκλάρα με καλάθι στον αιφνιδιασμό ανέβασε την διαφορά στο +6 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (24-30) με την Κάμπελ να μειώνει σε 26-30 πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

Με την Βικτώρια Γούναρη να πετυχαίνει εφτά συνεχόμενους πόντους για την ομάδα της όπως είχε κάνει η Κάμπελ στην αρχή του ματς ο Ιπποκράτης KosHotelφάνηκε να έχει άλλη μια λύση στο σκοράρισμα με τις γηπεδούχες να ανεβάζουν την πίεση τους στην άμυνα και να μην αφήνουν τις Πανταζή και Nτέι να απειλήσουν. Μετά το εκρηκτικό πρώτο τρίλεπτο η ομάδα μας κόλλησε επιθετικά με τον Κρόνο να παίρνει πόντους από Ντέι, Ξανθού και Εμμανουηλίδου και να ανεβάζει πάλι την διαφορά στους έξι (35-41) τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ιπποκράτης KosHotelαντέδρασε γρήγορα και μείωσε στο καλάθι με τρίποντο της Κασάπογλου και βολές της Γούναρη με την Πανταζή να αφήνει την μπάλα στο καλάθι στο τέλος της 3ης περιόδου για το 46-50.

Η Βικτώρια Γούναρη και πάλι ήταν αυτή που ανέλαβε δράση με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τον Κρόνο να βρίσκει λύσεις κυρίως απ’ την Ντέι. Η Καμμένου έκανε το 53-57 έξι λεπτά πριν το τέλος όμως η Σίντι με πέντε συνεχόμενους έκανε το 58-57 πέντε λεπτά πριν το τέλος με την Γούναρη να δίνει και άλλη ανάσα κάνοντας το 60-57 3:36 πριν την λήξη. Η Κασάπογλου με δίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος έδωσε αέρα έξι πόντων στον Ιπποκράτη (63-57) με τον Κρόνο να απαντά με μπάσιμο της Εμμανουηλίδου. Η Κάμπελ κέρδισε το πέμπτο φάουλ της Γουόρεν, ευστόχησε στις βολές και έκανε το 65-59 1:20 πριν το τέλος με την Ξανθού να ευστοχεί στη μία απ’ τις δύο βολές για το 65-60. Ο Κρόνος είχε συμπληρώσει τα τέσσερα ομαδικά και η Κάμπελ απ’ την γραμμή πέτυχε τη μία απ’ τις δύο βολές με την Μαγκλάρα να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να αστοχεί στο λέι απ. Στα 39 δευτερόλεπτα η Κασάπογλου πήγε στην γραμμή κάνοντας το 67-60 με την Ντέι να μειώνει σε 67-62 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Παπαφωτίου - Αργυρούδης

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 26-30 (ημίχρ.), 46-50, 67-62

Ιπποκράτης Kos Hotel (Παπούλης): Κασάπογλου 8 (1), Πατμίου, Γούναρη 20 (2), Σίντι 17 (2), Σβύνου, Σαράγια, Δρεττάκη, Καλυμνιοναρή, Κάμπελ 22 (1)

Κρόνος (Παυλίδης): Καμμένου 6 (2), Εμμανουηλίδου 11 (3), Μαγκλάρα 7, Πανταζή 10, Ξάνθου 9, Γουόρνερ 2 , Ντέι 17 (1)