Για ένα ημίχρονο ήταν... πρωταθλητής! (βίντεο)

Ιούλιος 30, 2015

Νικηφόρο με σκορ 2-1, ήταν το πρώτο φιλικό τεστ του Ολυμπιακού επί ολλανδικού εδάφους και συγκεκριμένα απέναντι στην Τβέντε. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, πραγματοποιώντας σίγουρα το καλύτερο παιχνίδι της μέχρι αυτή τη στιγμή στα φιλικά προετοιμασίας.

Σκόρερ των τερμάτων ήταν ο Φορτούνης (29’) και Πάρντο (45’) με τους Πειραιώτες να δείχνουν θετικότατα στοιχεία στον τομέα της δημιουργίας (φτιάχνοντας αρκετές ευκαιρίες) και να απειλούνται λίγες φορές στα μετόπισθεν.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι πρωταθλητές είχαν ωραίες συνεργασίες, καλή ανάπτυξη, πίεση στον αντίπαλο ψηλά και παράλληλα έδειξαν πως άξιζαν περισσότερα γκολ. Κορυφαίοι Πάρντο, Φορτούνης και Ομάρ, δεν χρησιμοποιήθηκε τελικά ο Φινμπόγκασον.

Ο Καπίνο είχε μια καλή απόκρουση στο 6’, όμως η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Στο 9’ παράλληλα σέντρα του Πάρντο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 13’ μια προβολή του Φορτούνη πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 22’ είχαμε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά από σουτ του Ντουρμάζ.

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό. Ο Φορτούνης έπαιξε το «1-2» με τον Χάρα και με ωραία πλασέ έκανε το 1-0 από το ύψος του πέναλτι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει την κατοχή, όμως χωρίς να φιτάχνει φάσεις, ωστόσο στο 45’ ο Πάρντο έκανε το 2-0 και μάλιστα με εξαιρετικό τρόπο.

Ο Ντουρμάζ έβγαλε ωραία μακρινή μπαλιά στον Πάρντο, ο οποίος αφού «κατέβασε» ωραία τη μπάλα, στη συνέχεια προχώρησε στην περιοχή και πλάσαρε ωραία.

«Έπεσε» ο ρυθμός, δέχθηκε γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός «έριξε» την απόδοσή του. Παρουσιάστηκε κουρασμένος, αλλά και επηρεασμένος από τις πολλές αλλαγές. Ετσι ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος και δεν κατάφερε να φανεί το ίδιο δημιουργικός.

Μάλιστα σε μια στιγμή αδράνειας η ομάδα του Σιλβα δέχθηκε γκολ, μετά από ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ του Ζίγιετς στο 77’. Πάντως στο 81’ ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή διπλή ευκαιρία προκειμένου να κάνει τα τέρματά του τρία. Αρχικά ο Αυλωνίτης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα απομακρύνθηκε στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια ο Ντοσεβί από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.
Να σημειώσουμε οτι ο καιρός ήταν βροχερός και μάλιστα λίγο έλειψε το φιλικό να αναβληθεί.Δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Φινμπόγκασον. Το Σάββατο στις 21.00 κόντρα στη Φέγενορτ το επόμενο φιλικό των πειραιωτών.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Kαπίνο, Ελαμπντελαουί (74' Σάλιακας), Αυλωνίτης, Βούρος, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς (46' Ζντιέλαρ), Μπουχαλάκης (46' Κασάμι), Φορτούνης (46' Φουστέρ), Ντουρμάζ (46' Ντοσεβί), Πάρντο (68' Γιαννιώτας), Χάρα (46' Πουλίδο).
Τβέντε (Σρόιντερ): Ντρόμελ, Άντερσεν, Ουβίνι (46' Φαν ντερ Χέιντεν), Σούτερ, Σίλντερ (46' Φαν ντερ Λέλι), Εμπεσίλιο, Τάπια (46' Μοκότζο), Ζίγιετς, Καμπράλ (46' Μοκτάρ), Όστερβαϊκ (76' Έγκαν), Χέλσερ (46' Ντα Κρους).