"Ζωντανή" για την παραμονή η Δόξα Καρδάμαινας

Φεβρουάριος 17, 2020

Ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε η Δόξα Καρδάμαινας που επικράτησε με 3-1 του Κλεόβουλου για την 21η αγωνιστική. Χατζηαντωνίου (2) και Στέφανος Χατζησεβαστός τα γκολ των νικητών που έφτασαν τους 14 βαθμούς ενώ ο Αλέκος Κακλαμάνος μείωσε στο 80' για την ομάδα του. Παράπονα από την διαιτησία έχει η ομάδα του Κλεόβουλου.

Εικόνα
Η Δόξα Καρδάμαινας κατάφερε να απειλήσει πρώτη όταν στο 12ο λεπτό ο Ατσαλάκης έκανε το σουτ με τον Χρυσάνθη με δεύτερη προσπάθεια να μαζεύει για να απαντήσει στις ευκαιρίες όταν από σέντρα του Μπαϊρακτάρη από τα δεξιά ο Κακλαμάνος έστρωσε με το κεφάλι στον Ταγκάεβ το σουτ του οποίου πέρασε άουτ . Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 23' να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηαντωνίου και απομάκρυνση των αμυντικών η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσελεπίδη με τον Δημαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Αντρέας Χατζηαντωνίου ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χρυσανθή για το 1-0. Μετά το προβάδισμα οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα , πάτησαν περιοχή αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άλλη μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Χρυσανθή.

Ο Κλεόβουλος προσπάθησε στην κόντρα επίθεση να φανεί απειλητικός με την Δόξα να κλείνει καλά τους χώρους και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κλεόβουλος έχοντας και τον αέρα υπέρ του ξεκίνησε καλύτερα . Στο 47' το σουτ του Ταγκάεβ βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών ενώ στο 50' μετά από κεφάλια πάσα του Νικηταρά ο Ταγκάεβ βρέθηκε σε θέση βολής με τον Μιαούδη να αποκρούει με τα πόδια κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο 52' ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει όταν ο Χατζηαντωνίου έκανε το σουτ με τον Χρυσανθή να διώχνει σε κορνερ. Στο 55' ο Κλεόβουλος διαμαρτυρήθηκε όταν ο Νικηταράς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε από υπόδειξη του Ξουρή. Ο επόπτης είχε σηκώσει την σημαία νωρίτερα με τον Δημαράκη να μην βλέπει από την αρχή την υποδειξη του και στην εξέλιξη της φάσης μπήκε το γκολ .

Στο 57' στην κόντρα ο Στέφανος Χατζησεβαστός πλασάρε άουτ με το ματς να αποκτά μια άγρια ομορφιά. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0. Μετά από κάθετη πάσα του Οικονόμου ο Στέφανος Χατζησεβαστός βρέθηκε απέναντι από τον Χρυσανθή τον ξεπέρασε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Αντρέα Χατζηαντωνίου.

Ο Κλεόβουλος πήρε μέτρα η Δόξα το πήγε στην κόντρα απείλησε στο 75' με τον Οικονόμου και πέντε λεπτά αργότερα ο Αλέκος Κακλαμάνος από κοντά μείωσε σε 2-1. Η Δόξα κατάφερε να αποβάλει το άγχος στο 87' όταν ο Στέφανος Χατζησεβαστός στην κόντρα επίθεση έγραψε το τελικό 3-1.

Ο κορυφαίος
Σε ένα σημαντικό ματς για την παραμονή ο Αντρέας Χατζηαντωνίου πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Στο ύψος του
Αρκετά κινητικός ο Μπάμπης Ταγκάεβ που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Δόξας.

Διαιτησία
Παράπονα από τον Δημαράκη για το πέναλτι και από τον Ξουρή για το γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ έχουν από τον Κλεόβουλο. Χωρίς πρόβλημα ο Φραγκιαδάκης.

Οι συνθέσεις
Δόξα Καρδάμαινας (Στάθης Γκουντελίτσας): Μιαούδης, Χατζηπαναγιώτης, Κάρλος, Καράλιαμης (74 λ.τ Παπαβασιλείου), Μποϊλής (30' λ.τ. Χατζησεβαστός Χ.), Πης Β., Ατσαλάκης, Χατζησεβαστός Σ., Χατζηαντωνίου, Πης Γ. (17' λ.τ. Οικονόμου), Χατζηφούντας (62' Τρικοίλης).

Κλεόβουλος (Δημήτρης Δογιάμας): Χρυσάνθης, Κουκουτσέλας, Διακογεωργίου (55' Οικονόμου), Τσελεπίδης, Παπαζούδης, Γκίκας, Μπαϊρακτάρης Η., Νικηταράς, Κακλαμάνος Α., Μπαϊρακτάρης Μ., Ταγκάεβ.