Νίκη με ανατροπή ο ΠΑΟΚ Κω

Νοέμβριος 11, 2018

Με γκολ του Κοτοπούλη στο 85’ ο ΠΑΟΚ Κω επικράτησε με 3-2 για την 2η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων του Νικαγόρα παρόλο που στο 13’ ήταν πίσω στο σκορ με 0-2.

Η ομάδα του Αντρέα Καΐσερλη και του Μιχάλη Παπαγιαννόπουλου έβγαλε αντίδραση και μετά τα δύο γκολ του Παπαβασιλείου, μείωσε με τον Κοτσάκι στο 25’, ισοφάρισε με τον Καίσερλη στο 54’ και με χρυσή αλλαγή τον Κοτοπούλη πήρε τη νίκη στο 85’ επικρατώντας με 3-2. Τραυματίας αποχώρησε ο Χρήστος Χατζηλάου με τους συμπαίκτες του να φωνάζουν το όνομα του μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπαβασιλείου πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα αφού είδε έξω απ’ την εστία του τον Τυρά και με ένα μακρινό σουτ έκανε το 0-1 για το Νικαγόρα. Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση για τους Κεφαλιανούς ο ίδιος που είχε ανέβει στην αντίπαλη περιοχή έγινε αποδέκτης της μπάλας και έκανε το 0-2 για την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ Κω προσπάθησε στην συνέχεια να κυκλοφορήσει καλύτερα και να ισορροπήσει και αφού στο 23’ ο Σάκκος έβγαλε σε κόρνερ την κεφαλιά του Χονδρομπίλα, δύο λεπτά αργότερα ήρθε η μείωση του σκορ απ’ τον σουτ του Κοτσάκι που κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2 σκορ που έμεινε μέχρι και το φινάλε του πρώτο μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ Κω μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 54’ ο Καίσερλης έφερε το παιχνίδι στα ίσια για την ομάδα του. Όσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ Κω έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση αφού ο Νικαγόρας δεν είχε δυνάμεις, ωστόσο στην κόντρα οι Κεφαλιανοί ήταν επικίνδυνοι και στο 70’ έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα όταν ο Τυράς είπε όχι στον Αλυμάρα και ο Μπίλλης στην συνέχεια από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Στο 72’ ο ΠΑΟΚ Κω έφτασε κοντά στο γκολ όταν ο Χονδρομπίλας κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά αλλά το πλασέ του πέρασε παράλληλα απ’ τα τέρμα με τους γηπεδούχους όσο περνά ο χρόνος να ψάχνουν απ’ τα δεξιά κυρίως να φανούν απειλητικοί.

Στο 84’ ο Κοτσάκι έκανε την παράλληλη πάσα αλλά ο Καίσερλης δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και ένα λεπτό αργότερα σε μια πανομοιότυπη φάση ο Κοτσάκι έκανε την παράλληλη πάσα και Κοτοπούλης από κοντά έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο κορυφαίος
Ο Κώστας Καίσερλης αγωνίστηκε σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο και βοήθησε την ομάδα του και στην δημιουργία αλλά και στο ανασταλτικό κομμάτι.

Στο ύψος του
Δύο γκολ, αρκετές σωστές τοποθετήσεις και το γνωστό του πάθος έβγαλε και πάλι ο Παπαβασιλείου στην διάρκεια της αναμέτρησης.

Καλή η διαιτησία από Παρχαρίδη, Φραγκιαδάκη και Ξούρη.

ΠΑΟΚ Κω: Τυράς, Μαούνης, Χονδρομπίλας, Γιαγκάζογλου (76’ Κοτοπούλης), Κουριδάκης (72’ Σακκούλης), Κουβαράς (67’ Στεργαλλάς), Καματερός, Καίσερλης, Ντέμα, Χατζηλάου (37’ λ.τ Καλαμπόκης), Κοτσάκι.

Νικαγόρας: Σάκκος, Δρόσος, Κορκής Χ., Μαστόρος (78’ Σκευοφύλαξ Μ.), Ζερβός Μ., Παπαβασιλείου, Στρατής, Σεβαστάκης (41΄Αλυμάρας), Ζερβός Ν., Κρεμύδας (55’ Κοκκαλάκης), Μπίλλης Γ.