Ήττα για την Εθνική Ελπίδων με 1-0 από την Αυστρία στην Τούμπα

Νοέμβριος 17, 2018

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα με 1-0 για την Εθνική Ελπίδων από την Αυστρία για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro.
Η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε 0-1 από την Αυστρία στην Τούμπα στο πρώτο μπαράζ πρόκρισης στο Euro και πλέον γίνεται πολύ δύσκολη η ρεβάνς για την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη. Στο 84′ το μοναδικό γκολ του αγώνα με τον Πος.

ήττα της Εθνικής Ελπίδων από την Αυστρία με 0-1 στο γήπεδο της Τούμπας στον πρώτο αγώνα μπαράζ για πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ιταλίας, κάνει πολύ δύσκολη την κατάσταση για την ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη ενόψει της ρεβάνς.

Το γκολ του Πος στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης με κοντινή προβολή ήταν «μαχαιριά» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο κυνηγά την υπέρβαση επί αυστριακού εδάφους, αν θέλει να δώσει το παρών στο μεγάλο ραντεβού στη γειτονική μας χώρα.

Η γαλανόλευκη δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, δημιούργησε λίγες ευκαιρίες για να σκοράρει και από μια στημένη φάση προήλθε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, το οποίο αυξάνει για τα καλά τον βαθμό δυσκολίας. Τίποτα δεν έχει χαθεί, αλλά αντιλαμβάνονται άπαντες πως τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά πλέον για την ελληνική ομάδα.

ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε καθόλου για την Εθνική μας, η οποία δημιούργησε ελάχιστα πράγματα μπροστά. Το πείραμα με τον Ανδρούτσο στην κορυφή της επίθεσης δεν έπιασε, η ομάδα δεν ήταν απειλητική και οι 2-7 τελικές αποδεικνύαν του λόγου το αληθές.

Η πρώτη τελική για την Ελλάδα σημειώθηκε στο 21ο λεπτό. Σε διώξιμο του Σλάγκερμ ο Μπουζούκης έγινε κάτοχος της μπάλας και επιχείρησε από αρκετά μακριά να κρεμάσει τον γκολκίπερ των Αυστριακών με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία της Αυστρίας.

Στο 36′ παραλίγο να γίνει το 0-1, με τους Αυστριακούς να έχουν δοκάρι. Έπειτα από σέντρα του Βόλφ, ο Τσιμίκας προσπάθησε να διώξει με το αριστερό, αλλά έδιωξε λανθασμένα, η μπάλα βρήκε στον Μπάουμγκάρτνερ και πήρε πορεία προς το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κότσαρη και έφυγε έξω.

Στο 41′ σημειώθηκε η καλύτερη ελληνική στιγμή, όταν έγινε σουτ από τον Γαλανόπουλο μέσα από την περιοχή, με τον Σλάγκερ να αποκρούει και να διώχνει σε κόρνερ. Το 0-0 φάνταζε δίκαιο, αλλά κάτι έπρεπε να αλλάξει.

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ

Στο β’ μέρος, ο Λάμπρου πέρασε στον αγώνα αντί του Χατζηγιοβάνη, με την εικόνα της ομάδας να βελτιώνεται, ενώ στο 65′ ο Κωτσόπουλος του Ατρομήτου πέρασε αντί του Ανδρούτσου. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η καλύτερη στιγμή για την Εθνική. Ο Κωτσόπουλος μέσα στην περιοχή γύρισε υπέροχα και έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Λημνιό, ο οποίος έκανε το συρτό πλασέ αλλά ο Σλάγκερ έδιωξε σωτήρια. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ καθυστέρησε για λίγο και ίσως αυτό έπαιξε το ρόλο του.

Έξι λεπτά μετά, ο Λημνιός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά έκανε και τη σέντρα αλλά έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Αυστρίας. Στη συνέχεια, έγινε γέμισμα μέσα στην περιοχή προς τον Κωτσόπουλο, ο οποίος καλυπτόταν και ήταν ανενόχλητος, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε, έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Σλάγκερ.

Η Εθνική κυνηγούσε το γκολ, το οποίο όμως ήρθε από την απέναντι πλευρά στο 84′. Μετά το κόρνερ, ο Γιακούποβιτς πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Πος, ο οποίος από κοντά έκανε την προβολή και νίκησε τον Κότσαρη και έκανε το 0-1 για την Αυστρία, το οποίο έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος, Καραχάλιος, Μπουζούκης (82′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (46′ Λάμπρου), Λημνιός, Ανδρούτσος (65′ Κωτσόπουλος).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Σλάγκερ, Ίνγκολιτς, Πος, Λίνχαρτ, Ούλμαν, Ντάνσο (70′ Ν. Μπάουμγκαρτνερ), Λιούμπιτς, Κ. Μπάουμγκαρτνερ, Λόβριτς (91′ Βάσινα), Βολφ, Γκρμπιτς (61′ Γιακούποβιτς).

Πηγή: sport24.gr