Εθνική βόλεϊ: «Κάρφωσε» τους Ρουμάνους και κάνει όνειρα για τους «16»

Σεπτέμβριος 17, 2019

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε με 3-1 σετ και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για πρόκριση στη Β΄φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος
Κάνοντας την καλύτερη εμφάνισή της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η Εθνική βόλεϊ ανδρών πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Επικράτησε της Ρουμανίας με 3-1 σετ και βρίσκεται κοντά σε πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, με όπλο τη σταθερή υποδοχή και την καλή άμυνα πήρε στον πόντο το 2ο και το 3ο σετ και επιβεβαίωσε την κυριαρχία της στο 4ο σετ που της έδωσε και το υπερπολύτιμο τρίποντο. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μενέλαος Κοκκινάκης σε υποδοχή και άμυνα, ενώ από το 2ο σετ έκανε εντυπωσιακή άνοδο ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, που σήκωσε το βάρος στην επίθεση μαζί με τον Νίκο Ζουπάνι. Εξαιρετικός και ο Ντίμα Φιλίποφ, που εκτός από την ανάπτυξη, βοήθησε σε μπλοκ και σερβίς.

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης κάνει επίθεση
Ολα για όλα με την Πορτογαλία
Οι Έλληνες παίκτες πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους και όλα θα κριθούν την Τρίτη (17/9, στις 15.00) στην αναμέτρηση με την ξεκούραστη Πορτογαλία που σήμερα είχε ρεπό.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας μετράνε οι αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν. Αυτό σημαίνει πως η ελληνική ομάδα ακόμα και με νίκη 3-2 σετ επί της Πορτογαλίας θα κλειδώσει την πρόκριση στους «16» ανεξάρτητα από το τι θα κάνουν Πορτογαλία και Ρουμανία την Τετάρτη. Εφόσον η ελληνική ομάδα εξασφαλίσει την 4η θέση του ομίλου που οδηγεί στους «16» θα αντιμετωπίσει για πρόκριση στους «8» είτε την Ρωσία, είτε την Σλοβενία από την οποία είχε ηττηθεί σε φιλικά προετοιμασίας.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 24-26, 25-27, 21-25) σε 123'

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Ματέι 6 (4/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιχαλτσέα 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Γκεοργκίτα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 18 (15/22 επ., 3 άσσοι, 43% υπ. - 17% άριστες), Μπάρτα 1 (1 άσσος), Μπάλα 17 (14/26 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες) / Κριστούντορ (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Κάντορ (λ), Ντιμίτρου, Λίτσα 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαλεάν 3 (3/5 επ., 80% υπ. - 20% άριστες), Ολτεάνου, Σπίνου 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 19 (18/45 επ., 1 άσσος), Φιλίποφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Πετρέας 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 2 (1/7 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 53% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 32% άριστες), Κουμεντάκης, Βουλκίδης, Φράγκος 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 28% άριστες).