Ελλάδα – Φινλανδία: “Χτίζεται” κάτι καλό! Το “φινάλε” άφησε… ελπίδες

Νοέμβριος 19, 2019

Η Εθνική Ελλάδας των τελευταίων μηνών... αρέσει, έστω κι αν βοήθησαν οι συνθήκες. Το άγχος έλειπε, η Φινλανδία ήταν... αδιάφορη και η “Γαλανόλευκη” -αν και πληγώθηκε και πάλι από τον Πούκι- έδειξε να βρίσκει ρυθμό και πάνω απ' όλα έναν σωστό τρόπο λειτουργίας κι έφτασε στην τρίτη της σερί νίκη και 4η συνολικά στα προκριματικά του Euro 2020 (2-1). Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Μπακάκης, Γιαννούλης και Λημνιός οι κορυφαίοι. Πολλές τελικές από τους διεθνείς.
Την τρίτη της σερί νίκη στα προκριματικά του Euro 2020 πήρε η Εθνική Ελλάδας. Μπορεί η πρόκριση να έχει.. χαθεί εδώ και καιρό, αλλά η ανανεωμένη ομάδα που παρουσίασε ο Τζιν Φαν’τ Σιπ έδειξε κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικά στοιχεία κόντρα στη Φινάνδία (2-1). Θύμισε ΟΜΑΔΑ, κάτι που είχαμε να το δούμε εδώ και καιρό.

Η “Γαλανόλευκη” κυριάρχησε στο κέντρο, έφτιαξε κοντά στις 30 ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία και έχοντας αρκετούς πρωταγωνιστές έδωσε και πάλι… χαμόγελα στους φίλους της.

Η Εθνική Ελλάδας πήγε πολύ καλά στο χώρο του κέντρου (Γαλανόπουλος και Κουρμπέλης δεν έχασαν “μονομαχία”), γεγονός που την βοήθησε να έχει μια καλή εικόνα στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι διεθνείς πήραν αρκετές επιθετικές προσπάθειες από την αριστερή πτέρυγα και τον Γιαννούλη, ενώ αμυντικά είχαν υποδειγματικές αντιδράσεις.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε σε θέση άμυνας, η Φινλανδία δεν… ίδρωσε και πολύ, για να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στο πρώτο 20λεπτο. Οι διεθνείς κυκλοφόρησαν πιο γρήγορα την μπάλα, είχαν κάποια καλά σουτ που κόντραραν σε αμυνόμενους, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα… μάζεψαν την μπάλα από τα δίχτυα τους! Στο 27′ και με την μπάλα να είναι διεκδικούμενη, ο Σταφυλίδης είχε μια κακή αντίδραση, ο Πούκι έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε στην αντεπίθεση και στο τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο και πλάσαρε για το 0-1.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους δυο πορτιέρε να δείχνουν τις ικανότητες τους. Στο 39′ ο Μπακάκης έβγαλε υπέροχη σέντρα για τον Παυλίδη, αλλά η κεφαλιά που έπιασε έκανε τον Γιόρονεν να διώξει εντυπωσιακά. Ένα λεπτό μετά, ο Βλαχοδήμος απομάκρυνε το δυνατό σουτ του Κάουκο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική Ελλάδας, αφού στο 47′ είχαμε το 1-1. Ο Λημνιός έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά και τη σέντρα, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο, ο Μπακασέτας πρόλαβε την μπάλα πριν βγει κόρνερ, έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και ο Μάνταλος ισοφάρισε από κοντά.
Η Εθνική Ελλάδας πίεσε για να πάρει… κεφάλι στο σκορ, αλλά είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Στο 62′ όμως “άγγιξε” το γκολ, με τον Λημνιό να “τρυπά” την αντίπαλη άμυνα, αλλά να μην μπορεί να κερδίσει τον αντίπαλο πορτιέρε. Ο Φαν΄τ Σιπ θέλησε να τονώσει την επιθετική γραμμή της “Γαλανόλευκης”, βάζοντας τον Κουλούρη στη θέση του Παυλίδη (64′).

Η Φινλανδία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πούκι να “παγώσει” το ΟΑΚΑ στο 69′ και στο επόμενο λεπτό η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να κάνει το 2-1. Ο Λημνιός έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή, ο Κουλούρης έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στον αντίπαλο πορτιέρε και ο Γαλανόπουλος σκόραρε με κοντινή προβολή. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του μέσου της ΑΕΚ με την Ανδρών!
Μπακάκης – Λημνιός και Γιαννούλης – Μάνταλος συνέχισαν να βγάζουν φάσεις/συνεργασίες από στις πτέρυγες και προσπάθησαν να… ταΐσουν τον Κουλούρη, για να βρει δίχτυα. Στο 88′ ο Μάνταλος πλησίασε πολύ για να το κάνει, με τον Έλληνα επιθετικό να “αγγίζει” το γκολ, και να βλέπει την προσπάθεια του να διώχνεται πάνω στη γραμμή, στην τελευταία “μεγάλη” φάση του ματς.