arxiki selida

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε άστοχη και χωρίς ρυθμό στο Βέλγιο κόντρα στην Άντβερπ, από την οποία ηττήθηκε με 73-61 για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League και πλέον ισοβαθμεί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην κορυφή του 2ου ομίλου με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της πρώτης φάσης.
Σοκαριστική ήττα στην Αμβέρσα γνώρισε η ΑΕΚ που έχασε με 73-61 από την ουραγό Άντβερπ, για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, και ισοβαθμεί πλέον ξανά στη κορυφή του δεύτερου ομίλου της διοργάνωσης με την Χάποελ Ιερουσαλήμ με ρεκόρ 7-3. Η Ένωση έμοιαζε να έχει μείνει στο ματς με τον Παναθηναϊκό και απογοήτευσε τους οπαδούς της -που έδωσαν “βροντερό παρόν” στο Βέλγιο- όντας πολύ άστοχη.

Στους 5 πόντους με 2/8 σουτ και 4 λάθη ο Σαντ-Ρόος, στους 19 αλλά με 7/19 και 5 λάθη ο Σλότερ για μια «Ένωση» που είχε 12/24 βολές, 7/31 τρίποντα και μόλις 10 ασίστ για 15 λάθη. Ο Τζεράι Γκραντ έκανε ντεμπούτο βοηθώντας αμυντικά με 7 ριμπάουντ αλλά τέλειωσε το ματς άποντος.

Άντβερπ (Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 11 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φαλ Φαγέ 7 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κέστελουτ 9 (2/3 δίποντα, 5/6 βολές), Ρούπνικ 14 (9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βάνγουιν 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Μπλάιγενμπεργκ, Μπραντς 2, Ντόνκορ 12 (3/5 τρίποντα), Κλάσεν 7 (1), Ρότζιερς 2

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (0/5 τρίποντα), Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 6 (6 ριμπάουντ), Ρέι 13 (2), Τσάλμερς 7 (0/4 σουτ, 7/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κλεψίματα), Γκίκας 3 (1), Γκραντ, Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 5 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Σλότερ 6

https://www.newsit.gr/

Η Τ.Ε. Ε.Ο.Κ. Δωδεκανήσου ανακοινώνει το πρόγραμμα των αγώνων από 10 έως 16 Ιανουαρίου 2020. Συνολικά θα διεξαχθούν 19 αναμετρήσεις για τα πρωταθλήματα ανδρών, γυναικών, εφήβων, παμπαίδων και παγκορασίδων.
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Τ.Ε. Ε.Ο.Κ.
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ(10/01):
Δ.Κ.Γ. Ιαλυσού (16:00): Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Ε.Α. Καλύμνου (Γ)
Δ.Κ.Γ. Λέρου (19:30): Πανιώνιος Λέρου- Φοίβος Κω (Ε)
ΣΑΒΒΑΤΟ(11/01):
Δ.Κ.Γ. Κω (10:00): Ιπποκράτης Κω- Ακαδημία Καλύμνου (ΠΠ)
Πάτμος (11:00): Ξάνθος Πάτμου- Ηρακλής 2000 (ΠΚ)
Δ.Κ.Γ. Κω (12:30): Ιπποκράτης Κω- Ε.Α. Καλύμνου (ΠΚ)
Δ.Κ.Γ. Κω (15:00): Ηρακλής 2000- Ιπποκράτης Κω (Α)
Δ.Κ.Γ. Καλύμνου (15:00): Ε.Α. Καλύμνου- Ακαδημία Καλύμνου (Ε)
Κ.Γ. Διαγόρα (18:00): Γ.Σ. Διαγόρας Α’- Κολοσσός Ρόδου Α’ (ΠΠ)
Κ.Γ. Διαγόρα (20:30): Γ.Σ. Διαγόρας- Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (Ε)
ΚΥΡΙΑΚΗ(12/01):
Δ.Κ.Γ. Καλύμνου (11:15): Ακαδημία Καλύμνου- Αίολος Κεφάλου (Α)
Δ.Κ.Γ. Σύμης (12:00): Α.Ο. Σύμης- Κολοσσός Ρόδου (ΠΚ)
Δ.Κ.Γ. Κω (12:30): Ιπποκράτης Κω- Γ.Σ. Διαγόρας (Γ)
Δ.Κ.Γ. Καλύμνου (13:00): Ακαδημία Καλύμνου- Α.Ε. Δικαίου (ΠΚ)
Δ.Κ.Γ. Σύμης (14:00): Α.Ο. Σύμης- Ροδίων Άθλησις (Α)
Δ.Κ.Γ. Κω (17:30): Φοίβος Κω- Ε.Α. Καλύμνου (Α)
Δ.Κ.Γ. Ρόδου (19:00): Γαλάζια Ακαδημία- Κολοσσός Ρόδου Β’ (ΠΠ)
Δ.Κ.Γ. Ρόδου (21:00): Κολοσσός Ρόδου (εφ.)- Γ.Σ. Διαγόρας (Α) (Α.Σ.)
ΤΡΙΤΗ(14/01):
Κ.Γ. Κρεμαστής (16:30): Πήγασος Κρεμαστής- Γ.Σ. Διαγόρας (ΠΚ)
ΠΕΜΠΤΗ(16/01):
Δ.Κ.Γ. Καλύμνου (16:00): Ε.Α. Καλύμνου- Ηρακλής 2000 (ΠΠ)

 

Πηγή:www.dimokratiki.gr

Στο Διεθνές Τουρνουά Ποδοβόλεϊ στο Groningen της Ολλανδίας που διεξήχθη από 2-5 Ιανουαρίου βρέθηκαν ο Αλέξανδρος Μαργαρίτης και ο Ρωμανός Ιωαννίδης εκπροσωπώντας την Εθνική Ελλάδος. Οι δύο νεαροί αθλητές πήραν εμπειρίες από ένα τέτοιο τεράστιο event και είχαν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν αθλητές που ασχολούνται επαγγελματικά με το ποδοβόλεϊ και να μπουν για τα καλά στο club των μεγάλων τουρνουά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι απ' τους αθλητές που πήραν μέρος οι "δικοί μας" ήταν οι μόνοι που ασχολούνται σε πιο ερασιτεχνικό επίπεδο με το συγκεκριμένο άθλημα όταν ενεργοί ποδοσφαιριστές.

Στο τριήμερο που βρέθηκαν στην Ολλανδία έδωσαν αρκετούς αγώνες, κέρδισαν χώρες όπως το Βέλγιο, το Αζερμπαϊτζάν και τη Νορβηγία ενώ είχαν την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν μεγάλους αντιπάλους απ' την Γερμανία, την Ολλανδία και την Κολομβία.

https://www.giafkasports.gr/

Δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισαν οι μικτές μας ομάδες από τις αντίστοιχες της Λέσβου, στη Χίο.

Αρχικά η U12 με 3-1 από την Ε.Π.Σ. Λέσβου και στη συνέχεια η U14 ηττήθηκε με 1-0. Τα επόμενα ματς των μικτών μας ομάδων είναι την Πέμπτη κόντρα στην Ε.Π.Σ. Κυκλάδων (12:30 η U12 και 14:00 η U14). Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά τις σημερινές ήττες, οι μικτές μας έχασαν πολύτιμο έδαφος, με τη Λέσβο στο U14 να κάνει το 3 στα 3.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ U12
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ U14

https://www.giafkasports.gr/

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φοίβος Κω, σας προσκαλεί στην ετήσια χοροεσπερίδα και κοπή πίτας, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 21:00 στο κοσμικό κέντρο "ΟΝΕΙΡΟ" στο Τιγκάκι της Κω. Η βραδιά θα περιλαμβάνει πλούσιο μενού, ζωντανό λαϊκό πρόγραμμα, κληρώσεις δώρων και βραβεύσεις.

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Α.Σ. ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ

 

 

eshopkos-foot kalymnosinfo-foot kalymnosinfo-foot nisyrosinfo-footer lerosinfo-footer mykonos-footer santorini-footer kosinfo-foot expo-foot