Πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου στους παίδες η Ακαδημία Καλύμνου

Απρίλιος 15, 2019

Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ σήμερα στο «Βενετόκλειο», αφού ήταν το απόλυτο ΑΦΕΝΤΙΚΟ στον μεγάλο τελικό του παιδικού πρωταθλήματος με τον πολύ κακό και νωθρό Κολοσσό, τον οποίο και κέρδισε με 58-46.

Η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη έπαιξε σαν τη «γάτα με το ποντίκι» τους «θαλασσί» και από την αρχή του αγώνα, φάνηκε ότι ήθελε περισσότερο το τρόπαιο, το οποίο και πήρε κερδίζοντας πανάξια. Από τη μία πλευρά, έβλεπε κανείς μία ομάδα που έβγαζε πάθος, ενέργεια και δεν ήθελε να χάσει ούτε… μπάλα και από την άλλη ο Κολοσσός, πίστεψε ότι θα κερδίσει με τη φανέλα. Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται όσοι είδαν το ξεκίνημα του αγώνα, ήταν σίγουροι ότι αυτή η ΑΚΑΔΗΜΙΑ δεν θα έχανε το παιχνίδι, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες της υστερούσαν σε κορμιά και ύψη. Μετά το 7’, οι Καλύμνιοι έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό, έβαλαν δύσκολα με την άμυνα ζώνης τους, βρήκαν λύσεις έξω από τα 6.75 απέναντι στον Κολοσσό, που έκανε λάθη και ξανά… λάθη, χωρίς να μπει στο πνεύμα του αγώνα. Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ λοιπόν στον πρώτο τελικό της ιστορίας της κατάφερε να πάρει τον πρώτο τίτλο (…της ιστορίας της) και μάλιστα στη Ρόδο απέναντι στον γηπεδούχο Κολοσσό. Σας το λέμε απλά… Από την πρώτη στιγμή του αγώνα ήταν φανερό ποια ομάδα θα κέρδιζε γιατί πολύ απλά, γυάλιζε το μάτι των παικτών του Χρήστου Καλαϊτζίδη, ενώ στην κερκίδα οι Καλύμνιοι είχαν το δικό τους «χρώμα», που βοήθησε την ομάδα τους να πάρει τη νίκη τίτλου.

Εξαιρετική παρουσία είχε στο α’ δεκάλεπτο η Ακαδημία Καλύμνου, η οποία μ’ ένα απίστευτο τρίλεπτο και χάρη στους Ρογαλίδη (14π) και Κουλιανό (6π), κατάφερε να προηγηθεί με 13-20. Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 7-2 (4’) με πέντε πόντους του Χατζηιωάννου. Με άμυνα ζώνης, η Ακαδημία έβαλε δύσκολα στους «θαλασσί». Ο Ρογαλίδης έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και οι Καλύμνιοι ισοφάρισαν 7-7 (5’), ενώ με τρίποντο του ίδιου πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-12 στο 8’). Η Ακαδημία πίεσε σε όλο το γήπεδο, «έκλεψε» μπάλες και το συνολικό σκορ έφτασε το 0-9, κάνοντας το 11-9…11-18 (9’) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο με 13-20. Από τον Κολοσσό η μοναδική αξιόπιστη λύση στο σκοράρισμα ήταν ο Χατζηιωάννου με οκτώ πόντους.

Στο β’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, αφού οι «σφουγγαράδες» έλεγξαν το ρυθμό και είχαν πάθος στο παιχνίδι τους, κάτι που δεν είχε ο Κολοσσός. Το σκορ έγινε 15-22 (13’) με τον Κουλιανό και 17-25 (14’) με την Ακαδημία να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να είναι το απόλυτο «αφεντικό». Παίζοντας πολύ έξω από τα 6.75, οι Καλύμνιοι με τρίποντα των Ρογαλίδη και Τρικοίλη ξέφυγε με +13 (20-33), με τους παίκτες του Κολοσσού να τα έχουν χαμένα. Η Ακαδημία απέναντι στα… ύψη του Κολοσσού, έπαιξε κλειστή άμυνα, οι «θαλασσί» τα έσπασαν και ελέγχοντας τα ριμπάουντ, κατάφερε να αποκτήσει αυτό το σημαντικό προβάδισμα, με το ημίχρονο να τελειώνει 22-33.

Η Ακαδημία Καλύμνου στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με τρίποντο του Σισώη έκανε το 22-36 (21’) και το 22-39 με τρίποντο του Τρικοίλη. Η Ακαδημία Καλύμνου ήταν απόλυτη κυρίαρχη με τον Κολοσσό να παραμένει χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά. Στα μέσα της γ’ περιόδου, η ομάδα του Στάθη Βλαχοδήμου ξύπνησε και άρχισε να γίνεται απειλητική, πιέζοντας κυρίως στην άμυνα. Το σκορ έγινε (28-39 26’), με τη μηχανή του Κολοσσού να παίρνει μπροστά. Οι Ροδίτες χαμηλώνοντας το σχήμα τους, έπαιξαν πιο ορθολογικά και βρήκαν λύσεις, κάνοντας το 31-40 (29’). Ο Λαμπρινός «ξελάσπωσε» μετά από ώρα την Ακαδημία (31-43 στο 29’), με τον Ζαχαρία να μειώνει σε 33-43 και το γ’ δεκάλεπτο να τελειώνει με 33-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ζητούμενο για την Ακαδημία ήταν να διατηρήσει την ίδια διαφορά και να διαχειριστεί το σκορ (35-47 στο 32’). Ο Κολοσσός έκανε την τελευταία του προσπάθεια και με τρίποντο του Γεωργαλλή το σκορ έγινε 42-49 (36’). Με τέσσερις πόντους του Σισώη το σκορ έγινε 42-53 (37’) και ουσιαστικά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Ακαδημίας, η οποία πήρε πανάξια τον τίτλο στο «Βενετόκλειο», κερδίζοντας εύκολα τον Κολοσσό με 58-46! Η ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ… ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΔΕΣ!

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-20, 22-33(ημ.), 33-45, 46-58

Διαιτητές: Αντωνίου- Μητσού

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βλαχοδήμος): Γανωτάκης 2, Γεωργαλλής 3(1), Παλαιός 2, Γιακάι, Ζαχαρίας 14, Χατζηιωάννου 15, Μαστόρου Α., Λάγκαλης, Κιούσης 2, Κανάρης 7.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Κουλιανός 13, Σισώης 11(2), Πελεκάνος, Χειλάς, Ρογαλίδης 19(2), Λαμπρινός 6, Τρικοίλης 9.

Στην τρίτη θέση η Γαλάζια Ακαδημία

«Έσπασαν καρδιές» στον μικρό τελικό του φάιναλ-φορ στο παιδικό πρωτάθλημα… Η Γαλάζια Ακαδημία πέτυχε σπουδαία νίκη γοήτρου στην παράταση κόντρα στον Πανιώνιο Λέρου με 63-56 (κ.α. 51-51) και κατέκτησε την τρίτη θέση στο παιδικό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τη Γαλάζια Ακαδημία να παίρνει τη νίκη στο μικρό τελικό.

Η Γαλάζια Ακαδημία ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 7-4, αλλά σταδιακά ο Πανιώνιος Λέρου βελτίωση την απόδοση του και έκανε το 7-8 (7’) και 8-10 (9’). Με τους Χατζημιχάλη και Μαρούγκα σε καλή μέρα, η ομάδα του Γιάννη Μωραΐτη ξέφυγε 11-19 (12’) και 15-23 (16’). Η διαφορά έφτασε και το +9 (18-27) για να τελειώσει το ημίχρονο με 20-27. Στο β’ ημίχρονο, οι Ροδίτες αντέδρασαν και έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι. Το σκορ έγινε 27-32 και 36-37, ενώ με τρίποντο του Παπασταματίου η ομάδα του Σάκη Ξυπολιτά πέρασε μπροστά με 42-39. Οι Λεριοί αντέδρασαν άμεσα (42-45), παίζοντας μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς τον Γιαλιζή που αποβλήθηκε από νωρίς με πέντε φάουλ. Ο Παπαριστείδης Λ. με μία βολή έκανε το 44-46 και ο Χατζημιχάλης το 44-47 (37’). Με τρίποντο ο Αρφαράς ισοφάρισε σε 47-47 (2.30’ πριν το τέλος), ενώ ο Χατζημιχάλης με δίποντο έκανε το 47-49. Ο Αρφαράς ισοφάρισε εκ νέου (49-49) και ακολούθησαν 0/2 βολές του Μαρούγκα στα 53’’ και άστοχο τρίποντο του Φυλτζανίδη στα 31’’. Ο Γεωργίου αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια στα 17’’, ενώ ο Αμπελάς με 2/2 βολές έκανε το 51-49. Στην τελευταία επίθεση ο Μαρούγκας αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια, όμως ο Κονδυλάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σχεδόν στην εκπνοή έκανε το 51-51, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανιώνιος Λέρου έκανε το 51-54, αλλά ο Αρφαράς με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 57-54. Ο Κονδυλάκης ξανά ροκάνισε τη διαφορά (57-56), ενώ ο Τριανταφύλλου αστόχησε σε δίποντο. Αν και ήταν πεσμένος στο παρκέ, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε στον Διακοκωνσταντή, που με τρίποντο έκανε το 60-56. Οι Λεροί αστόχησαν και ο Διακοκωνσταντής έκανε το 62-56, 50’’ πριν το τέλος, δίνοντας τέλος στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-10, 20-27(ημ.), 36-39, 51-51 (κ.α.), 63-56

Διαιτητές: Κιόττου- Βράκα

ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Ξυπολιτάς): Αμπελάς 4, Μιχαλάκης 2, Φυλτζανίδης 4, Διακοκωνσταντής 13(2), Αρφαράς 29(4), Παπασταματίου 3(1), Καλλιάρας 2, Τριανταφύλλου 3, Νικόπουλος 3(1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΛΕΡΟΥ (Μωραΐτης): Γεωργίου 3(1), Μαρούγκας 19(2), Παπαριστείδης Λ. 5, Κουμπάρος, Κοντραφούρης, Κονδυλάκης 8, Χατζημιχάλης 17, Γιαλιζής 4.

Πηγή: 12sports.gr