Ο Α.Σ. Ζέας πρωταθλητής για 2η συνεχή χρονιά στους παίδες – κορασίδες του ταε κβον ντό itf

Νοέμβριος 11, 2014
Στέλιος Λιβάνιος: Το μέλλον ανήκει σ’ αυτά τα παιδιά

Ο Α.Σ. Ζέας κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παίδων κορασίδων ταε κβον ντό itf, που φέτος έγινε στην Θεσσαλονίκη. Ο Αθλητικός Σύλλογός Ζέας παραδοσιακού ταε κβον ντό itf συγκέντρωσε 10 μετάλλια (3 χρυσά, 4 αργυρά, 3 χάλκινα) και κατέκτησε την 1η θέση στην κατάταξη, αφήνοντας πίσω του τον Πρωτέα Ιωαννίνων και την Άμιλλα Ιλίου. Αναδείχθηκε πολυνίκης σύλλογος και απέσπασε πολλά θετικά σχόλια.

«Ήταν μια ιδιαίτερα επίπονη προσπάθεια. Τα παιδιά ήταν σωστά προετοιμασμένα κάτι που κατάφεραν να το δείξουν και στην Θεσσαλονίκη. Παράλληλα έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει. Εμείς ως σύλλογος ρίχνουμε ιδιαίτερα βάρος στις μικρές ηλικίες και τα αποτελέσματα μας δικαιώνουν. Μπράβο σε όλους τους αθλητές μας», δήλωσε ο Δάσκαλος της σχολής Στέλιος Λιβάνιος (5ο DAN ITF).
 taekwodo1
Αναλυτικά τα 10 μετάλλια του ΑΣ Ζέας, στο Πανελλήνιο που έγινε στην ΧΑΝΘ:
•Δύο Χρυσά μετάλλια η Λένα Μαρούλη, στην Μάχη –43 κ. Χρυσό στα TUL  -1 Dan παγκορασίδων
•Χρυσό ο Θανάσης Καττής, στην Μάχη –40 κ. παίδων
•Δύο ασημένια ο Παναγιώτης Καρβούνης, στην Μάχη -40 κ. και στα TUL –Dan παίδων
•Ασημένιο και ένα Χάλκινο η Εύη Μαρούλη. Το ασημένιο στα TUL -1 Dan και το Χάλκινο στην Μάχη +59 κ. κορασίδων
•Ασημένιο ο Πέτρος Ζηλάκος, στην Μάχη –35 κ. παμπαίδων
•Χάλκινο η Μαρία-Ειρήνη Κυριακάκη, στην Μάχη –38 κ. παμπαίδων
•Χάλκινο ο Δημήτρης Χαρίτος, στα TUL –1 Dan παίδων
taekwodo2
Καλή εμφάνιση και από τον όγδοο αθλητή της ομάδα Ραφαήλ Κυριακάκη -ασημένιο μετάλλιο στα -40 κ. το 2013-, που δεν μπόρεσε ν’ ανέβει βάθρο.
taekwodo3
Εκτός από την Δάσκαλο Στέλιο Λιβάνιο στην κατάκτηση της πρώτης θέσης σημαντική ήταν η βοήθεια