Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 575

Το σήκωσε το Ελληνικό! - Φωτορεπορτάζ

Μάρτιος 16, 2014

Κυπελλούχος για πρώτη φορά στην ιστορία του το Ελληνικό που επικράτησε με σκορ 57-55 σε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό με την Ανθή Μπαλτά να βάζει το νικητήριο καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Καλάθι το οποίο εκτός του Κυπέλλου στην ομάδα της, της χάρισε και τον τίτλο της πολυτιμότερης παίκτριας, MVP.

Το Ελληνικό ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου να πάρει διψήφια διαφορά. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 11 πόντων πέρασε μπροστά με το ημίχρονο να λήγει 31-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος απέναντι στο Ελληνικό που έμοιαζε αρκετά αγχωμένο αστοχώντας σε αρκετές προσπάθειες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ελληνικό κατάφερε σταδιακά να μειώσει την διαφορά στον έναν πόντο. Συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα με την διαφορά συνεχώς στον πόντο με άστοχες βολές και από τις 2 πλευρές. Με το σκορ να βρίσκεται στο 55-55 και το παιχνίδι να δείχνει προς την παράταση η Ανθή Μπαλτά με σουτ 2 πόντων στα τελευταία 2 δέκατα του δευτερολέπτου έδωσε τη νίκη στην ομάδα της.

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 57-55
Δεκάλεπτα: 17-15, 31-32, 41-48, 57-55