«Ζωντανή» η Δόξα Καρδάμαινας

Ιανουάριος 15, 2018
Παρόλο που αγχώθηκε στο τέλος η Δόξα Καρδάμαινας επικράτησε με 1-0 της Δόξας Ψίνθου, έφτασε τους 9 βαθμούς και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία αφού έχει 3 βαθμούς λιγότερους απ’ την Κατταβιά με την ομάδα της Ρόδου να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (την Πέμπτη με το Νικαγόρα στην Κέφαλο). Σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου ο Χατζηαντωνίου με πέναλτι στο 22΄.
Εικόνα
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν στο 2’ και στο 8’ με τους παίκτες της Ψίνθου να απομακρύνουν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Η Καρδάμαινα απειλούσε κυρίως από στημένες μπάλες αλλά υστερούσε στην τελική προσπάθεια και στο 22’ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι.
Ο Ζερβός μπήκε στην περιοχή δέχτηκε το μαρκάρισμα με τον Δημαράκη να δείχνει την άσπρη βούλα και στους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται υποστηρίζοντας ότι ο Τσοπάνογλου βρήκε την μπάλα πρώτα με το γόνατο πριν κάνει το μαρκάρισμα. Ο Χατζηαντωνίου ανέλαβε την εκτέλεσε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.
Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα ο Αρκούδας έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-0 αλλά το πλασέ του βρήκε στο δοκάρι και το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος η Ψίνθος είχε τον αέρα υπέρ της και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως να διαφυλάξουν τα νώτα ψάχνοντας στην πλάτη της άμυνας την ευκαιρία για να κλειδώσου τη νίκη έχοντας καλή στιγμή με τον Αρκούδα και πάλι ωστόσο ο Σαββιδάκης στο διαγώνιο σουτ του, του είπε όχι.
Όσο περνούσε ο χρόνος και οι γηπεδούχοι δεν καθάριζαν το ματς η Ψίνθος το πίστευε και περισσότερο και στις καθυστερήσεις έχασε μοναδική ευκαιρία όταν ο Καρίκης απ’ τις κόντρες βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το πλασέ με τον Γιακούμαρο να κρατά τη νίκη για την ομάδα του και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι πριν πλασάρει ο Καρίκης υπήρχε τράβηγμα και πέναλτι.
Ο κορυφαίος
Ο Γιώργος Αρκούδας ήταν ιδιαίτερα κινητικός για την Καρδάμαινα έχοντας πολλές δυνάμεις. Από κοντά και ο Γιακούμαρος που κράτησε ουσιαστικά τη νίκη στο φινάλε για την ομάδα του.