«Καθάρισε» ο Ονάσογλου (βίντεο)

Φεβρουάριος 12, 2018
«Σκούρα» τα βρήκε ο Ιπποκράτης Κω κόντρα στον ουραγό Ίκαρο Νέας Σμύρνης, ωστόσο στο τέλος ο Θοδωρής Ονάσογλου σήκωσε στις πλάτες του, την ομάδα του και την οδήγησε στην πολύτιμη νίκη με σκορ 65-52.
Η απουσία του Φάνη Κουμπούρα και η άμυνα ζώνης του Ικάρου, έβαλαν… δύσκολα στην ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη, η οποία ακόμη κι έτσι πήρε την πολύτιμη νίκη λόγω… Ονάσογλου. Ο έμπειρος αθλητής τη στιγμή που κόλλησε η ομάδα του, την πήρε από το χέρι και την οδήγησε στην έβδομη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο ίδιος με προσωπικούς πόντους μετέτρεψε το 53-50 σε… 64-50 και ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι. Ο Ιπποκράτης Κω παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκε λύσεις και προηγήθηκε 16-8 (5’) και 26-14 με πολύ καλό τον Τσακαλέρη, ενώ στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με +16 (39-23). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης όμως δεν τα παράτησε και μείωσε σε 39-28 και με τρίποντο του Δορκοφίκη σε 42-33 στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης του Ικάρου έκανε δύσκολη τη ζωή του Ιπποκράτη που δεν μπόρεσε να βρει λύσεις, ενώ ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6.75. Το 46-33 έγινε 46-40 με τον Γραμματικό στο 27’ και το 48-44 με δίποντο του Δορκοφίκη στο 28’. Με τρίποντο του Τρύπα στην εκπνοή του γ’ δεκαλέπτου το σκορ έγινε 51-44 και ο Ιπποκράτης πήρε ανάσες, πετυχαίνοντας μόλις 9 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ο Ίκαρος έγινε άκρως απειλητικός (53-50 στο 32’), ωστόσο υπολόγισε χωρίς τον Ονάσογλου, ο οποίος με 11 προσωπικούς πόντους έκανε το 64-50 και «καθάρισε» το παιχνίδι. Ο Ίκαρος έμεινε άποντος για μεγάλο χρονικό διάστημα και ο Ιπποκράτης διαμόρφωσε το τελικό 65-52 με μία βολή του νεαρού Επιφάνη, που πήρε το βάπτισμα του πυρός με το ανδρικό τμήμα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-14, 42-33 (ημ.), 51-44, 65-52
Διαιτητές: Ντάνος- Χουγιαζός
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Τρύπας 9(3), Ονάσογλου 25(4), Σκούφης 2, Ασημακόπουλος 2, Λεκάκης 4, Χαρίσης 4, Τσακαλέρης 15(1), Επιφάνης 1, Καταβαίνης 3(1).
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Καρακώστας): Γοργόνης 10, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 2, Γραμματικός 6, Σπυρόπουλος 2, Βούζας 11(1), Δορκοφίκης 14(1), Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης, Ζούκας 7, Ανέστης.
Σε συνεργασία με το 12sports.gr
Δείτε το βίντεο του αγώνα όπως μεταδόθηκε απ' το live streaming του giafkasports.gr