«Διπλό» και κορυφή για την Αναγέννηση Ασφενδιού

Νοέμβριος 13, 2017
Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Αναγέννηση Ασφενδιού που κατάφερε να επικρατήσει στην Λέρο της ΑΕΛ με 2-3 και ενώ στο 84’ ήταν πίσω στο σκορ με 2-1.
Μεγάλη εμφάνιση απ’ το Νίκο Θεοδώρου που πέτυχε δύο γκολ, ο Καρπάθιος έβαλε το νικητήριο ενώ σε όλο το δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» λόγω τραυματισμού του Χατζηβασίλη έπαιξαν με τερματοφύλακα το νεαρό Γαλαζούλα. Για την ΑΕΛ σκόραραν οι Κόκκαλης και Γκούβας ο οποίος στο 84’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Α.Ε Λέρου κατάφερε να πάρει προβάδισμα με κεφαλιά του Νώντα Κόκκαλη για το 1-0 και πίεζε ψηλά για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ δημιουργώντας φάσεις προς την εστία του Χατζηβασίλη.
Όσο περνούσε ο χρόνος η Αναγέννηση ισορρόπησε το ματς και κατάφερε λίγο πριν το ημίχρονο να φτάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Νίκου Θεοδώρου όμως οι Λεριοί είχαν και πάλι απάντηση με τον Γκούβα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι που έχασαν με τραυματισμό τον Χατζηβασίλη απ' το 36' αγωνίστηκαν με το νεαρό Γαλαζούλα και η ΑΕΛ είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει ένα τρίτο τέρμα και δεν τα κατάφερε.
Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους, γέμισαν την περιοχή και στο 84’ κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι με το Νίκο Θεοδώρου να το εκτελεί εύστοχα και να φέρνει το ματς στα ίσια για την ομάδα του 2-2.
Η Αναγέννηση μάλιστα κατάφερε στις καθυστερήσεις να κάνει την ολική ανατροπή όταν στις καθυστερήσεις ο Καρπάθιος με σουτ μέσα απ’ την περιοχή χάρισε ένα τεράστιο διπλό στην ομάδα του σε μια πολύ δύσκολη έδρα.
Ο κορυφαίος
Ο Νίκος Θεοδώρου τα κάνει όλα και συμφέρει και σήμερα πέτυχε δύο γκολ για την ομάδα του. Ένα πραγματικό εργαλείο στα χέρια του Βασίλη Τσιλιώνη.
Καλοί σε γενικές γραμμές οι Τονίδης και Παγώνας ενώ η ΑΕΛ διαμαρτύρεται έντονα προς τον Πατσιαούρα για το 2-3 αφού υποστηρίζουν ότι ο Καρπάθιος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
Α.Ε Λέρου: Γιάνναρος, Ακογλάνης, Καστής (82’ Ριζόπουλος), Καρπάθιος, Συριδάκης, Τσάτσος, Σούλος, Κόκκαλης (69’ Πλόχωρος), Γκούβας, Καράγκιολης, Ηλίας (61’Κουρεβέλλης)
Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης (36’ λ.τ Γαλαζούλας), Σολλάκου (46’ Βογιατζής), Μπάση, Γεροβασίλης, Κουρζής, Θεοδώρου Γ., Θεοδώρου Ν., Νομικός, Τράκας (46’ Κεφαλιανός), Συμεόνοφ, Καρπάθιος (92’ Τζαράι).