Στα ημιτελικά ο ΔΙ.ΑΣ (Video)

Φεβρουάριος 18, 2018
Άνετα πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου ο ΔΙ.ΑΣ αφού επικράτησε με 3-0 του Κλεάνθη Παραδεισίου στον προημιτελικό στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Πυλίου παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο για περίπου 60λεπτά. Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν και Πης ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Μανούσογλου που περιμένει σήμερα το βράδυ να μάθει τον αντίπαλο της για τα ημιτελικά.
Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΔΙ.ΑΣ έδειξε την πρόθεση του να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέσει απ’ τα πρώτα λεπτά την εστία του Καστανάκη.
Στο 6’ και στο 7’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με Χατζησουλεϊμάν και Μαριά και στο 20’ ο Καστανάκης μπλόκαρε το φάουλ του Πανόπουλου. Ο ΔΙ.ΑΣ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μποϊλής έκανε την σέντρα απ’ τα αριστερά ο Πης είδε την κίνηση του Θωνιάτη του έστρωσε με κεφαλιά και ο Θωνιάτης με νέα κεφαλιά έκανε το 1-0.
Στο 33’ οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι όταν μετά από σέντρα απ’ τα αριστερά ο Πης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ τα αριστερό δοκάρι του Καστανάκη και στο 36’ έγινε το 2-0 για την ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου.
Ο Πης πήρε την μπάλα απ’ τα δεξιά, έβγαλε με ωραία κάθετη πάσα τον Χατζησουλεϊμάν απέναντι απ’ τον Καστανάκη και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει στην δεξιά γωνία κάνοντας το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι φουριόζοι. Μαργαρίτης και Χατζησουλεϊμάν είδαν τα σουτ τους να καταλήγουν άουτ όμως στο 51’ το σουτ του Πη είχε ευτυχή κατάληξη. Ο Μαργαρίτης έπαιξε κάθετα με τον επιθετικό του ΔΙΑ εκείνος πήρε τις κόντρες και με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.
Mετά το 3-0 ο ΔΙ.ΑΣ έριξε ρυθμό, ο Κλεάνθης πήρε μέτρα αλλά δεν έκανε καμία ευκαιρία προς την εστία του Τσαραπατσάνη και έτσι το σκορ έμεινε το ίδιο μέχρι και το φινάλε με την μοναδική ευκαιρία που σημειώθηκε στο δεύτερο μέρος να είναι με τον Θωνιάτη στο 65’ που δε μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Καστανάκη.
Ο κορυφαίος
Ο Δημήτρης Πης ήταν εξαιρετικός για τον ΔΙΑ. Έδωσε δύο ασίστ, πέτυχε ένα γκολ και παρόλο που αποχώρησε στο 56’ λόγω τραυματισμού πρόλαβε να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να πάρει τον τίτλο του MVP.
Καλή η διαιτησία από Παρχαρίδη, Καραμούτα και Γιαμούζη. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για οφσάιντ του Θωνιάτη στο πρώτο γκολ αλλά το βίντεο του αγώνα (αργότερα τα στιγμιότυπα) δικαιώνει απόλυτα τον Καραμούτα για την απόφαση του.
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Γκεστένια (74’ Ιωαννίδης), Βλαντιμίροφ, Μαριάς, Μποϊλής, Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Μαργαρίτης (81’ Δουγιέκος), Δρόσος, Πανόπουλος (67’ Συνεσίου), Πης (56’ Χατζηφούντας).
Κλεάνθης Παραδεισίου: Καστανάκης, Κρομύδας (74’ Κετσές), Κορκίδας, Θεοδοσιάδης (67’ Φούσα), Μαΐλης, Γιαννίκος, Ατσίδης, Θάνος, Πελέκης (56’ Γιατσάτσιος), Μπαούρης, Γεωργαλλής (80’ Αρίφι).