Πρωταθλήτρια η Α.Ε Κως

Απρίλιος 16, 2018
Και επίσημα πρωταθλήτρια στην Β’ κατηγορία του Ομίλου νήσων είναι η Α.Ε Κως που επικράτησε με 8-0 του Α.Ο Βαθύ και επιστρέφει μετά από 6 χρόνια στην Α’ κατηγορία Δωδεκανήσου. Γιώργος Κεφαλιανός (3), Βασιλειάδης (3), Ζαίμι και Οχτάρας ήταν οι σκόρερ των «βυσσινί».
Οι γηπεδούχοι ήθελαν απ’ την αρχή απέναντι στο νεανικό Βαθύ να μπουν σε θέση οδηγού για να μην αγχωθούν και κατάφεραν μόλις στο 12ο λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Γιώργο Κεφαλιανό ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ζαίμι έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.
Η Α.Ε Κως είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία και στο 32’ ο Βασιλειάδης με το στήθος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο οι «βυσσινί» κατάφεραν να σκοράρουν άλλες πέντε φορές και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 8-0. Κεφαλιανός Γιώργος και Βασιλειάδης άνοιξαν τον χορό των γκολ στο δεύτερο μέρος και τους ίδιους να σκοράρουν και πάλι στην συνέχεια σημειώνοντας έτσι και οι δύο χατ-τρικ στην σημερινή αναμέτρηση.
Το μόνο που άλλαξε μέχρι την λήξη ήταν το τελικό σκορ με τον Οχτάρα να γράφει το τελικό 8-0 και τους παίκτες, την διοίκηση αλλά και το τεχνικό τιμ να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Α’ κατηγορία.