Πέρασε απ’ την Καρδάμαινα ο ΔΙ.ΑΣ

Φεβρουάριος 24, 2018
Με τέρματα απ’ τους Δρόσο και Πανόπουλο ο ΔΙ.ΑΣ επικράτησε με 0-2 της Δόξας Καρδάμαινας για την 20η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και περιμένει να δει τι θα κάνουν Άρης Αρχαγγέλου και Φοίβος Κρεμαστής.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέλαβαν απ’ την αρχή του παιχνιδιού την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 5’ απείλησαν όταν μετά από σέντρα του Πανόπουλου απ’ τα αριστερά ο Πης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά παράλληλα απ’ το τέρμα του Ξενιτίδη.
Στο 23’ ο Θωνιάτης εκτέλεσε το φάουλ με τον Ξενιτίδη να απομακρύνει στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ ενώ λίγο αργότερα ο τερματοφύλακας της Δόξας είπε και πάλι όχι σε κοντινή κεφαλιά του Χατζηφούντα με το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.
Ο ΔΙ.ΑΣ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52’ δημιούργησε φάση όταν από σέντρα του Πανόπουλου απ’ τα δεξιά ο Χατζηφούντας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ξενιτίδη.
Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Δρόσο με σουτ έξω απ’ την περιοχή να νικά τον Ξενιτίδη για το 0-1. Στο 59’ ο ΔΙ.ΑΣ μάλιστα έχασε και άλλη ευκαιρία με τον Δρόσο με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πανόπουλου να στέλνει την μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια.
Στο 65’ ο Πανόπουλος ήταν αυτός που σέρβιρε ωραία στον Δρόσο με τον μεσοεπιθετικό του ΔΙΑ να παίρνει την κεφαλιά και τον Αντώνη Κουρζή να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.
Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το 0-2 όταν μετά από πάσα του Χατζηφούντα ο Πανόπουλος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Ξενιτίδη κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Mάλιστα δεν πανηγύρισε το γκολ σεβόμενος τα χρόνια που πέρασε στην Καρδάμαινα με την φανέλα της Δόξας.
Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τον ΔΙΑ να γράφει άλλη μια φάση στο 72’ όταν μετά από σέντρα του Πανόπουλου η κεφαλιά του Δουγιέκου πέρασε άουτ και έτσι το 0-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.
Ο κορυφαίος
Απ’ τα πόδια του Βαγγέλη Πανόπουλου ξεκίνησε ότι καλό έκανε επιθετικά ο ΔΙ.ΑΣ αφού ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έβγαλε αρκετές φορές σε θέση βολής τους συμπαίκτες του ενώ ήταν αυτός που πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του.
Χωρίς πρόβλημα οι Φραγκιαδάκης, Πατσιαούρας και Αλέκος.
Δόξα Καρδάμαινας: Ξενιτίδης, Μουνούχος, Παντελής (75’ Καλλούδης), Χατζηπαναγιώτης, Πης (84’ Τσέλα), Κόκκαλης (75’ Κουρζής Σ.), Λαμάι, Τάλλαρος, Κουρζής Α., Μέμα, Αρκούδας (85’ Κόμπος).
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Γκεστένια, Μαριάς, Βλαντιμίροφ, Μποϊλής, Μαργαρίτης (57’ Δουγιέκος), Θωνιάτης, Πανόπουλος (84’ Ιωαννίδης), Δρόσος (81’ Συντιχάκης), Χατζηφούντας, Πης (76’ Δημόπουλος).