Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Τραγική «ερυθρόλευκη» εμφάνιση και συντριβή!

Νοέμβριος 04, 2017
Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε με διαφορά τη χειρότερη φετινή εμφάνιση του στη φετινή αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνετρίβη από την Μπαρτσελόνα με 73-51 στη Βαρκελώνη κι υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αγνώριστος στη Βαρκελώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν 21 λάθη (!), ενώ ήταν απελπιστικά άστοχοι (15/23 βολές, 15/33 δίποντα, 2/14 τρίποντα). Παρά την κάκιστη εμφάνιση της, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρισκόταν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 28′. Από εκείνο το χρονικό σημείο κι ύστερα, εξαφανίστηκε από το παρκέ κι υποτάχθηκε άνευ όρων στις ορέξεις της Μπαρτσελόνα.
Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για τον Ολυμπιακό (4-1) στην Euroleague, ενώ η Μπαρτσελόνα (2-3) πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση και πρώτη έπειτα από τρεις σερί ήττες. Οι μοναδικές νίκες των Καταλανών είναι απέναντι σε Παναθηναϊκό κι Ολυμπιακό!
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σεραφέν με 13 πόντους, ενώ από τον Ολυμπιακό διασώθηκε ο Παπαπέτρου με 11 πόντους. Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρόμπερτς, ενώ άφαντοι ήταν οι ΜακΛιν, Πρίντεζης, Μάντζαρης και Στρέλνιεκς.
Ο αγώνας
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 0-6. Ωστόσο, οι κακές επιθετικές του επιλογές σε συνδυασμό με την ευστόχια της Μπαρτσελόνα από την περιφέρεια, επέτρεψαν στους Καταλανούς να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (14-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ο Σεραφέν κυριάρχησε στο ζωγραφιστό με, αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 6 πόντους υπέρ των γηπεδούχων (32-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε (32-32) στο 23′. Ωστόσο και πάλι τα πολλά λάθη του σε συνδυασμό με τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα, επέτρεψαν στην ομάδα του Σίτο Αλόνσο να ξεφύγει με 43-34 στο 25′. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ και τον νεαρό Τολιόπουλο, ο οποίος έδωσε πνοή και σκορ στους «ερυθρολεύκους». Με δικό του τρίποντο, ο Ολυμπιακός πλήσιασε στους 4 πόντους (45-41) στο 28′, αλλά μέχρι εκεί.
Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην Μπαρτσελόνα. Ο Ολυμπιακός εξαφανίστηκε από το παρκέ, με τους γηπεδούχους να πατούν τέρμα το γκάζι, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των Πειραιωτών και να ξεφεύγουν με 19 πόντους (62-43) στο 24′. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάνγκα 3 (0/3 τρίποντα), Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6 (0/4 τρίποντα), Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7 (4 ριμπάουντ), Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μοερμάν 8 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης (5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς (0/3 σουτ), Πρίντεζης 5 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (2/7 σουτ), Μπόγρης, Τόμπσον 7.