Ματς «θρίλερ» στο ΟΑΚΑ: Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 94-93 στην παράταση

Ιανουάριος 26, 2018
Καλάθης για… φίλημα. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού Superfoods σε μια βραδιά που «άγγιξε» το triple double, αλλά ήταν άστοχος, έβαλε το καλάθι της αγωνιστικής και ανέβασε την ομάδα του στο 13-7 της Euroleague, παρά την τρομερή προσπάθεια της Ζαλγκίρις (12-8 ρεκόρ).
Το «πράσινο» ξεκίνημα ήταν εντυπωσιακό. Με 2/2 τρίποντα του Μάρκους Ντένμον ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε το «πάνω χέρι» (10-3) και στο 6′ έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (21-11), με τον Νικ Καλάθη να έχει 7 πόντους και 3 ασίστ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με έναν… μονόλογο του Ντένμον. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκανρτ έφτασε τους 14 πόντους και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +12 (29-17), με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι έξαλλος με τους παίκτες του.
Η κατάσταση δεν άλλαζε και στο 13′ ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ τον Ντίνο Μήτογλου. Ο 22χρονος πάουερ φόργουορντ (3π., 1ρ., 2ασ., 1κλ.) μαζί με τον Ίαν Βουγιούκα (9π., 6ρ.) ήταν καθοριστικοί, ώστε να πάει το «τριφύλλι» για πρώτη φορά στο +20 (43-23 στο 17′). Όμως, η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό στο τελευταίο τρίλεπτο και με τον Κέβιν Πάνγκος να… παίρνει μπροστά (5π., 4ασ. στο ημίχρονο), κατάφερε να ρίξει τη διαφορά (47-37 στο 20′).
Στην επανάληψη, το «πράσινο» μπλακ άουτ συνεχίστηκε, οι Λιθουανοί έπαιζαν σκληρή άμυνα και ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιρνε διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση. Παράλληλα, στο 24′ ο Καλάθης, ο Γκιστ και ο Σίνγκλετον είχαν από 3 φάουλ. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ισοφάρισαν (53-53 στο 26′) και πέρασαν μπροστά στο 28′ (55-56), ανατρέποντας το -20. Στο 30′ ο πίνακας του σκορ έγραψε 59-58, με τους παίκτες του Πασκουάλ να μην έχουν καθαρό μυαλό.
Ο Λούκας Λεκαβίτσιους με το ματς στα… κόκκινα βγήκε μπροστά, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον έβαλε 3/3 βολές και ένα τρίποντο στο 34′ για να δώσει «ανάσα» στην ομάδα του (71-64). Το σχήμα με Καλάθη, Λεκαβίτσιους, Παππά έδωσε σκόρ και δημιουργία (78-72 στο 36′), παρά την αστοχία του Έλληνα πλέι μέικερ, αλλά ο Αντάνας Καβαλιάουσκας με one man show έβαλε τη Ζαλγκίρις ξανά στον πόντο (78-77 στο 37:30). Μάλιστα, με καλάθι του Ουάιτ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν εκ νέου μπροστά, 78-79 στο 38:30. Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε επιθετικό φάουλ και ο Κέβιν Πάνγκος στην επόμενη φάση βρήκε μεγάλο τρίποντο για το +4, 53» πριν από το φινάλε. Ο Κέι Σι Ρίβερς, όμως, «απάντησε» για το 81-82. Ο Πασκουάλ φώναξε για παράβαση 8» της Ζαλγκίρις, με το ρολόι να έχει κολλήσει, αλλά τελικά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ του Ρίβερς στον Τουπάν και ο Γάλλος έβαλε 1/2 βολές (81-83). Ο Ρίβερς ισοφάρισε σε 83-83, 16» πριν το τέλος, με μια προσωπική ενέργεια. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, Γκιστ και Καλάθης έπαιξαν σκληρή άμυνα στον Πάνγκος, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει και το ματς πήγε στην παράταση (83-83).
Με ένα 7-0 δια χειρός Άαρον Ουάιτ οι Λιθουανοί πήραν αέρα επτά πόντων (83-90). Ο Παναθηναϊκός Superfoods «απάντησε» με Καλάθη Γκιστ (87-90 στο 42′). Ο Ουλανόβας έκανε 0/2 βολές και ο Παππάς μείωσε στον πόντο (89-90), ενώ ο Γκιστ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με κλέψιμο και κάρφωμα (91-90 στο 43′). Διαδοχικά λάθη και άστοχα σουτ δεν άλλαξαν την κατάσταση μέχρι το τελευταίο λεπτό της παράτασης. Με 1/2 βολές του Μιλάκνις η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 91-91. Ο Ρίβερς αστόχησε σε σουτ για δύο. Σίδερο, όμως, βρήκε και ο Μιλάκνις σε τρίποντο, με την μπάλα να… γλείφει το καλάθι και να πέφτει εκτός και τους διαιτητές να δίνουν κατοχή στο «τριφύλλι». Ο Ρίβερς έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε τη δεύτερη για το 92-91, 17» πριν από το φινάλε. Ο Πάνγκος σε μια μεγάλη προσωπική ενέργεια νίκησε τον Γκιστ για το 92-93, 4,7» πριν από το τέλος.
Στη φάση της αγωνιστικής ο Νικ Καλάθης πήρε την μπάλα, ο Βασίλιε Μίτσιτς δεν τον πρόλαβε, ο Έλληνας γκαρντ νίκησε το ρολόι και ευστόχησε για το 94-93, που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό Superfoods.
Τα Δεκάλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83
Η Παράταση: 94-93