Ξεκίνησε με νίκη η Α.Ε Δικαίου

Οκτώβριος 21, 2018
Τα εύκολα του α’ ημιχρόνου… δύσκολα έκανε στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Α.Ε. Δικαίου, η οποία τελικά κέρδισε με 65-56 την Α.Ε. Δικαίου.
Παρά τις σημαντικές απουσίες (Λώλος, Τσιλιγκίρης, Θεοδωρόπουλος, Ζωίδης, Χατζηφιλίππου, Καλής, Τζουρτζιώτης), η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα ήταν καλύτερη και έκανε καλό ξεκίνημα στο νέο ανδρικό πρωτάθλημα. Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο α’ ημίχρονο και επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, όπου κατάφεραν να αποκτήσουν γρήγορα διψήφια διαφορά (19-7 στο 10’ και 40-24 στο ημίχρονο). Η κούραση και η έλλειψη προπονήσεων όμως για τους παίκτες της Α.Ε. Δικαίου, ήταν κάτι που φάνηκε στο β’ ημίχρονο με τον Αίολο να δείχνει σημάδια ζωής και να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Στο γ’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη ήταν το «αφεντικό», ροκάνισε τη διαφορά και μετέτρεψε το παιχνίδι στο ντέρμπι. Στο φινάλε όμως η εμπειρία των Τριτσάρη και Χατζηγιακουμή αλλά και οι βοήθειες από τον Δρόσο έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της Α.Ε. Δικαίου, που πήρε την πολύτιμη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 19-7, 40-24(ημ.), 50-47, 65-56
Διαιτητές: Τρουμούσης- Πατμίου
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Βασιλείου, Χατζηγιακουμής, Δρόσος 13(3), Μανώλας 3(1), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 20(1), Σπανός, Παρβαντώνης 3(1), Κοντός 3 (1), Χατζηγιακουμής 20(1), Αντωνόπουλος 3.
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Καπλανίδης): Δρόσος 17(3), Σάζαλης Α. 4, Πολίτης 4, Σάζαλης Δ. 18(1), Καπλανίδης 9(1), Γιουσέμογλου 2, Παντελής, Παπαντωνίου Ε. 2.