Ήττα στην Καρδίτσα για τον Ιπποκράτη

Οκτώβριος 21, 2018
Με 82-65 ηττήθηκε εκτός έδρας ο Kos Hotel Ιπποκράτης απ' την ομάδα της Καρδίτσας για την 3η αγωνιστική της Α2. Ας δούμε τα όσα αναφέρει το karditsapress.gr που κάλυψε το ρεπορτάζ του αγώνα.
Μια μεγάλη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο ΑΣΚ Μέλι Αττική ο οποίος επικράτησε με σκορ 82-65 του Ιπποκράτη Κω.
Δυναμικό ξεκίνημα για τον ΑΣΚ στην αναμέτρηση,ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε καλάθι του Μαγκουνή και γκολ-φαουλ του Καλλέ.
Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 8 πόντων (15-7), "χτυπώντας" στη ρακέτα τον Ιπποκράτη, αναγκάζοντας τον Φωτίου να καλέσει εσπευσμένα ταιμ άουτ για να ανακόψει τη... φόρα που είχε ο ΑΣΚ.
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι το πέτυχε καθώς οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 10-3, μείωσαν στον πόντο (18-17),το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Το σερί του Ιπποκράτη φαίνεται πως "ξύπνησε" θα λέγαμε τηνομάδα της Καρδίτσας,η οποία κατάφερε να ανακτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα 11 πόντων αυτή τη φορά με σουτ των Παπαχρήστου και Μόκφορντ για το 31-20 στα 5:33 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Ο Ιπποκράτης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και τα κατάφερε εν μέρει, καθώς με τους Ασημακόπουλο και Χαρίση να παίρνουν το βάρος των περισσότερων επιθέσεων οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με τη λήξη του ημιχρόνου στους έξι (40-34).
Το πρώτο μέρος βρήκε τον ΑΣΚ να έχει μεν το προβάδισμα,όμως με βάση την εικόνα των δύο ομάδων δικαιούταν να έχει μεγαλύτερη διαφορά.
Με ένα γρήγορο σερί 5-0 ο Ιπποκράτης πλησίασε στον πόντο (40-39) πριν έρθει ο Κακλαμάνος με 8 προσωπικούς πόντους να δώσει "ανάσα" στον ΑΣΚ (49-43).
Στο σημείο που οι "κυανόλευκοι" έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό της αναμέτρησης,οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να "ροκανίσουν" τη διαφορά στο... τρίποντο (55-52). Ο Μαγκουνής με φόλοου στη λήξη του χρόνου έκανε το 59-54,που ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.
Ο Κακλαμάνος ήταν "καυτός" στο δεύτερο ημίχρονο και έβαλε πολλά κρίσιμα σουτ. Με δικό του τρίποντο οι γηπεδούχοι πήραν "αέρα" 10 πόντων (69-59) στα 4' πριν τη λήξη της αναμέτρησης.
To show του Κακλαμάνου συνεχίστηκε και ήταν αυτός που στην ουσία"κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα της Καρδίτσας με νέο τρίποντο για το 76-63 στο 1:46 πριν τη λήξη. Ένα καλάθι που πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες και κόσμο. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης (82-65) διαμορφώθηκε χάρη σε καλάθια των Μαγκουνή και Γράβα.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κακλαμάνος,ο οποίος σημείωσε 20 πόντους εκ των οποίων οι 18 στο δεύτερο ημίχρονο,όπου ήταν απολαυστικός, ενώ τον ακολούθησε ο Μαγκουνής με 12 πόντους.
Ο ΑΣΚ πήρε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη, συνδυάζοντας ουσία και θέαμα, αφήνοντας απόλυτα ευχαριστημένους τους φιλάθλους του που γέμισαν ασφυκτικά το Κλειστό της Καρδίτσας για ακόμα μια φορά.