Ισόπαλο το ντέρμπι

Δεκέμβριος 11, 2017
Ισόπαλες αναδείχτηκαν Αναγέννηση και Καλυμνιακός (1-1) στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής για την Β’ κατηγορία του Ομίλου νήσων.
Ο Γιάννης Κεφαλιανός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στο 20ο λεπτό για να ισοφαρίσει στο 34’ ο Πασχάλης Τσαγκάρης. Πλέον η Α.Ε Κως έμεινε μόνη πρώτη με 13 βαθμούς και Αναγέννηση και Καλυμνιακός έχουν από 11 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα, είχαν υπέρ τους τον αέρα και προσπάθησαν απ’ τα πλάγια να απειλήσουν. Στο 20ο λεπτό μάλιστα σε μια ωραία αντεπίθεση ο Κοτσάνης δεν κατάφερε να απομακρύνει και ο Γιάννης Κεφαλιανός με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.
Μετά το γκολ πάντως ο Καλυμνιακός έβγαλε αντίδραση. Πίεσε στον χώρο της μεσαίας γραμμής, κέρδισε πολλές μονομαχίες και στο 34’ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάρισε μετά από δυνατό σουτ του Τσαγκάρη μέσα στην περιοχή.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν μαζί τους τον αέρα και προσπάθησαν απ’ τα πλάγια να βγάλουν φάσεις προς την εστία του Χατζηβασίλη όμως η άμυνα της Αναγέννησης λειτούργησε καλά.
Οι γηπεδούχοι στην κόντρα ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί και είχαν τις προϋποθέσεις για να φτάσεις στο τέρμα ωστόσο το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.